Kard. Nichols: niewolnictwo dotyka najbardziej bezbronnych członków naszych wspólnot

Kard. Nichols: niewolnictwo dotyka najbardziej bezbronnych członków naszych wspólnot
(fot. youtube.com)
KAI/ ed

Niewolnictwo wciąż dotyka najbardziej bezbronnych członków naszego społeczeństwa, a najnowsze dane ONZ sugerują, że obecnie ponad 40 mln osób jest jego ofiarami - przypomniał kard. Vincent Nichols na rozpoczęcie 5. Międzynarodowej Konferencji Santa Marta Group, która rozpoczęła się w Watykanie.

Przedstawiciele ponad 30 krajów: biskupi, funkcjonariusze służb i członkowie wspólnot, rozmawiają o tym, jak pomagać ofiarom handlu ludźmi i uwrażliwiać społeczeństwo na ten proceder.

"Módlmy się, aby Pan nawrócił serca handlarzy". Papież wzywa do walki z procederem handlu ludźmi >>

DEON.PL POLECA

Jak podkreślił przewodniczący episkopatu Anglii i Walii oraz gospodarz spotkania, kard. Vincent Nichols, który kieruje działaniami Santa Marta Group, potrzeba coraz ściślejszej współpracy państwa i Kościoła w niesieniu pomocy ofiarom handlu ludźmi - procederu, który dotyka prawdopodobnie wszystkie kraje świata.

40 mln ofiar

Tego zadania podejmuje się utworzona w 2014 r. Santa Marta Group, zrzeszająca przedstawicieli Kościoła, wspólnot zakonnych, służb państwowych i międzynarodowych, oraz inne osoby zaangażowane w pomoc ofiarom niewolnictwa. 5. Międzynarodowa Konferencja, którą otworzył hierarcha, to okazja do wymiany doświadczeń przez reprezentantów ponad 30 krajów świata.

"Niewolnictwo wciąż dotyka najbardziej bezbronnych członków naszego społeczeństwa, a najnowsze dane ONZ sugerują, że obecnie ponad 40 mln osób jest jego ofiarami (...) Podczas dwudniowej konferencji mamy nadzieję zrobić krok naprzód, dzieląc się naszymi osiągnięciami, budując silniejszą współpracę i korzystając z naszych zasobów zarówno w wymiarze regionalnym, krajowym, jak i międzynarodowym, by jeszcze lepiej troszczyć się o ofiary, wzmacniać prawo i ścigać tych, którzy dopuszczają się zła" - wyraził nadzieję kard. Nichols. Zachęcił też by liturgiczne wspomnienie św. Józefiny Bakhity było inspiracją do tego, by odważnie mówić o skali współczesnego niewolnictwa - procederu, którego ofiarą była także pierwsza afrykańska święta.

Inicjatywa SMG

Santa Marta Group powstała w 2014 r. jako owoc współpracy przedstawicieli Kościoła i policji metropolitalnej w Londynie. Zrzesza przedstawicieli episkopatów, policji i zakonów wspierających ofiary handlu ludźmi na całym świecie. Została założona z inicjatywy papieża Franciszka (nazwa nawiązuje skądinąd do watykańskiego Domu św. Marty), a jej pracami kieruje przewodniczący Konferencji Episkopatu Anglii i Walii kard. Vincent Nichols.

Ideą SMG jest połączenie doświadczenia służb i Kościoła w niesieniu pomocy ofiarom handlu ludźmi i współczesnych form niewolnictwa. Do tej pory SMG zorganizowała cztery międzynarodowe konferencje poświęcone tej tematyce: w kwietniu 2014 r. w Rzymie, w grudniu 2014 r. w Londynie, w Madrycie w październiku 2015 r. oraz ponownie w Rzymie w 2017 r. Tegoroczna konferencja odbywa się w dniach 8-9 lutego 2018 r. Jej rozpoczęcie zbiega się z IV Międzynarodowym Dniem Modlitwy i Refleksji na temat Walki z Handlem Ludźmi, obchodzonym w tym roku pod hasłem "Migracja wolna od handlu ludźmi".

Tego dnia obchodzone jest też liturgiczne wspomnienie św. Józefiny Bakhity, którą założyciele SMG wybrali na patronkę tej inicjatywy. Podczas tegorocznych obrad Polskę reprezentują przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek bp Krzysztof Zadarko, a także przedstawiciele polskiej policji: dyrektor Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji nadkom. Piotr Janik, I zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Andrzej Szymczyk oraz zastępca dyrektora Biura Międzynarodowego Współpracy Policji mł. insp. Irmina Gołębiewska.Relacje z tegorocznej konferencji opatrzone są w mediach społecznościowych hashtagiem #SMG18

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kard. Nichols: niewolnictwo dotyka najbardziej bezbronnych członków naszych wspólnot
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.