Akcja "Pączek dla Afryki" bije rekordy popularności na Podhalu

Akcja "Pączek dla Afryki" bije rekordy popularności na Podhalu
(fot. shutterstock.com)
KAI/ ed

Zainteresowanie akcji "Pączek dla Afryki" w rejonie Podhala jest bardzo duże. Góralska młodzież w wielu szkołach pomaga swoim rówieśnikom w Afryce.

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowym Targu od lat są zachęcani przez swoich nauczycieli do pomocy drugiemu człowiekowi. Już dziś włączyli się w akcję "Pączek dla Afryki", której organizatorem jest Fundacja Kapucyni i Misje.

Trwa akcja "Wyślij pączka do Afryki 2016" >>

- Uczniowie wraz z rodzicami przygotowują domowe wypieki, które sprzedawane są na przerwach międzylekcyjnych. Podążając za hasłem przewodnim "Podziel się tym, co lubisz", dzieci mogą również przynieść na sprzedaż słodycze, dochód z ich sprzedaży pomoże dzieciom z Republiki Środkowoafrykańskiej i Czadu - mówi Urszula Szumal, jedna z nauczycielek zaangażowanych w akcję.

- Każdego dnia odnosimy ogromne sukcesy - ciast brakuje już na drugiej przerwie. Każda złotówka to jeden posiłek dziecka w Afryce. Warto pomagać - komentują Zuzia i Julka, radosne uczennice, które włączyły się w akcję.

Wspieramy dzieci z Afryki przez cały rok

Dodają, że w ramach akcji "Pączek dla Afryki" akcje sprzedawania ciast trwają cały rok.A w akcję włączyła się także parafia św. Michała Archanioła w Ostrowsku koło Nowego Targu. - Tłusty czwartek jest dniem szczególnym kiedy o akcji jest głośno, ale my wspieramy dzieci z Afryki przez cały rok. Muszę podkreślić ogromną hojność moich parafian - cieszy się ks. Jan Jakubiec, proboszcz parafii w Ostrowsku.

W Szkole Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Nowym Targu w wolontariat włącza się grupa wolontariatu, samorząd uczniowski i drużyna harcerska ZHP. Społeczność szkolna zorganizowała w ostatnim czasie koncert w celu zbiórki pieniędzy na leczenie chorego na nowotwór byłego ucznia szkoły. Placówka współpracuje także z UNICEF.

Pysznymi pączkami zajadali się także uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Cichem. Akcja została nagłośniona w szkole już kilka tygodni przed samym wydarzeniem i spotkała się z życzliwością oraz otwartością całej społeczności szkolnej: przede wszystkim wolontariuszy i ich rodziców, którzy upiekli pyszne pączki sprzedawane w tym dniu, jak również dyrekcji, nauczycieli oraz uczniów, którzy przez zakup pączków wspomogli gromadzenie funduszy przeznaczonych na wsparcie działalności misyjnej.

Wyślesz pączka do Afryki?

- Cieszymy się, że nasza szkoła mogła - na wzór naszego patrona - św. Jana Pawła II, którego 40. rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową będziemy obchodzić w tym roku, a który jest nazywany papieżem - misjonarzem nieść nadzieję tam, gdzie cierpienie ją odbiera, a bieda materialna zagłusza - mówią zgodnie Kamila Adamczyk i Anna Bednarz, nauczycielki odpowiedzialne za projekt.W rejonie Podhala do akcji "Pączek dla Afryki" włączają się placówki oświatowe w takich miejscowościach jak: Bystra Podhalańska, Sieniawa, Tenczyn, Gronków, Nowym Targu (SP nr 1).

Z kolei w archidiecezji krakowskiej akcja "Pączek dla Afryki" organizowana jest w wielu miejscach w Krakowie, Myślenicach i innych miastach oraz wioskach.Pomysłodawcą akcji "Pączek dla Afryki" jest brat Benedykt Pączka, misjonarz w Republice Środkowoafrykańskiej. Oprócz brata Benedykta w RŚA i Czadzie pracuje dziesięciu misjonarzy z Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów - Prowincji Krakowskiej.

Bracia pracują w Afryce już od 30 lat. W tym czasie m.in. w wielu wioskach zbudowali szkoły oraz wykopali studnie. Na co dzień dokarmiają setki dzieci. Często są oni jedyną pomocą dla nich, bo rodzice odeszli bądź zginęli w trwającej rebelii. Wszyscy misjonarze realizują projekty charytatywne. Fundusze, które zostaną zebrane w akcji "Wyślij pączka do Afryki" za pośrednictwem Fundacji Kapucyni i Misje sfinansują kolejne projekty dla potrzebujących.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Akcja "Pączek dla Afryki" bije rekordy popularności na Podhalu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.