Chaldejski patriarcha L. Sako: jeśli mamy pozostać, potrzebujemy większego wsparcia

Chaldejski patriarcha L. Sako: jeśli mamy pozostać, potrzebujemy większego wsparcia
(fot. youtube.com/tv2000)
KAI / RV / sz

Trwa wizyta "ad limina" biskupów Kościoła chaldejskiego, obecnego przede wszystkim w Iraku i Syrii. Goście z Bliskiego Wschodu byli już u papieża, teraz odwiedzają kolejne dykasterie Kurii Rzymskiej.

 
Zwierzchnik tego katolickiego Kościoła wschodniego patriarcha Babilonii Louis Raphaël I Sako zapewnił, że przyjęto ich w Watykanie z wielką otwartością, również ze strony Franciszka. Jednocześnie zaznaczył, że katolicy chaldejscy oczekują większego wsparcia ze strony Kościoła powszechnego, jeśli mają pozostać na swej ziemi.
 

Zdaniem patriarchy Kościół na Zachodzie nie zdaje sobie w pełni sprawy z tego, co przeżyli wierni chaldejscy, z ich heroizmu w wyznawaniu wiary. "Proszę sobie wyobrazić sytuację, że 150 tys. osób z dnia na dzień opuszcza bez niczego swój dom. Uciekają, bo chcą pozostać chrześcijanami. I tak bez niczego pozostają przez trzy lata. Tacy są wierni mojego Kościoła. Takiej postawy mogliby się uczyć chrześcijanie na Zachodzie" - powiedział w Radiu Watykańskim patriarcha Sako.

Przyznał również, że podczas odwiedzin urzędów kurialnych domaga się większego zaangażowania na rzecz chrześcijan na Bliskim Wschodzie. W Papieskiej Radzie ds. Dialogu Międzyreligijnego wnioskował natomiast o zrewidowanie stosunków z muzułmanami.

"Mam nadzieję, że nasi wierni pozostaną na miejscu. Będzie to jednak trudne, jeśli Kościół zachodni, a przede wszystkim Stolica Apostolska nie udzieli nam wsparcia. Kuria musi zrobić wiele dla chrześcijan w Iraku, Iranie i Syrii, aby mogli tam pozostać. Cała działalność Kurii Rzymskiej powinna być na to ukierunkowana, aby [wierni] wytrwali, aby dawali świadectwo. Islam wywiera na nas silną presję. A chrześcijanie na Zachodzie muszą się nauczyć od naszych wiernych w Iraku odwagi. Kiedy doświadczają braku wartości, indywidualizmu, rozmywania znaczenia rodziny, wspólnoty, powinni uczyć się od nas" - powiedział Radiu Watykańskiemu chaldejski patriarcha Babilonii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Chaldejski patriarcha L. Sako: jeśli mamy pozostać, potrzebujemy większego wsparcia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.