Papież przyjmie przewodniczącą "Babć z Plaza de Mayo" z Buenos Aires

Papież przyjmie przewodniczącą "Babć z Plaza de Mayo" z Buenos Aires
(fot. Drop of Light / Shutterstock.com)
KAI / pk

Franciszek spotka się 8 lutego z przewodniczącą argentyńskiej organizacji obrony praw człowieka "Babcie z Plaza de Mayo" - Estelą de Carlotto.

Według dziennika "La Nación" z Buenos Aires Estela de Carlotto przebywa obecnie we Włoszech, gdzie m.in. otrzyma doktorat honoris causa uniwersytetu w Mediolanie. Będzie to drugie spotkanie obecnego papieża, byłego arcybiskupa Buenos Aires, z przewodniczącą tego ruchu.

DEON.PL POLECA
Jego członkinie, podobnie jak "Matki z Plaza de Mayo" (stowarzyszenie kobiet argentyńskich, których dzieci zostały uprowadzone, zaginęły lub zginęły w czasach dyktatury generała Jorge Videli), starają się wyjaśnić zbrodnie z czasów dyktatury wojskowych w Argentynie w latach 1976-83.

Oblicza się, że w tamtym okresie co najmniej 500 dzieci rządzący osadzili w więzieniach i obozach tortur w różnych miejscach na świecie. Odbierali je rodzinom, po czym systematycznie przekazywali do adopcji rodzinom zastępczym. Chcąc odnaleźć dzieci, po których zaginął ślad, Babcie z Plaza de Mayo badają m.in. metryki chrztu w archiwach kościelnych. Ostatnio Kościół katolicki w Argentynie wyraził gotowość udostępnienia archiwów z czasu dyktatury.

Estela Barnes de Carlotto urodziła się 22 października 1930 roku w Buenos Aires. W wieku 20 lat rozpoczęła pracę jako nauczycielka w szkole podstawowej, dochodząc do stanowiska dyrektorki szkoły w La Plaza. Wraz z mężem Guido Carlotto doczekała się czwórki dzieci. W 1977, w rok po dojściu do władzy junty wojskowej i wybuchu "brudnej wojny", założyła stowarzyszenie "Babcie z Plaza de Mayo" w celem poszukiwania zaginionych wnuków. 14 września 2011 organizacja otrzymała za swoją działalność pokojową nagrodę UNESCO im. Felixa Houphoueta-Boigny’ego. W tym samym roku na podstawie jej historii powstał film pt. "Najprawdziwsze prawdy: życie Esteli".

5 sierpnia 2014, po 35 latach poszukiwań, dzięki testom DNA, odnalazła swego wnuka Ignacio Hurbano (Guido Carlotto). Jego matka a córka Esteli urodziła go w więzieniu i wkrótce potem została zamordowana. W listopadzie tegoż roku z przewodniczącą "Babć z Plaza de Mayo" i jej odnalezionym wnukiem spotkał się w Watykanie Ojciec Święty.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Praca zbiorowa

Zobacz z bliska Papieża Franciszka

Grzegorz Gałązka to autor kanonizacyjnego portretu Jana Pawła II. Od kilkudziesięciu lat fotografuje życie w Watykanie. Dzięki jego znakomitym zdjęciom możemy ujrzeć Franciszka takiego, jaki jest naprawdę - spontanicznego, ekspresyjnego,...

Skomentuj artykuł

Papież przyjmie przewodniczącą "Babć z Plaza de Mayo" z Buenos Aires
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.