3 genialne porady papieża Franciszka dotyczące spowiedzi. Koniecznie skorzystaj

3 genialne porady papieża Franciszka dotyczące spowiedzi. Koniecznie skorzystaj
(fot. PAP/EPA/ANGELO CARCONI)
kw

Szykujesz się do spowiedzi? Przeczytaj trzy wskazówki papieża na temat tego sakramentu. 

1. Pamiętaj, że konfesjonał to nie sala tortur

"Pokora i łagodność są jakby ramami życia chrześcijańskiego. Chrześcijanin zawsze idzie tą drogą, w pokorze i łagodności. A Jezus czeka na nas, aby nam przebaczać" (...) "Pójście do spowiedzi nie jest udaniem się na sesję tortur. To wyruszenie, by chwalić Boga, bo jako grzesznik przez Niego zostałem zbawiony. Czy czeka On na mnie, aby mnie obić kijami? Nie, czeka na mnie z czułością, aby mi wybaczyć. A jeśli jutro uczynię to samo? To idź raz jeszcze, i jeszcze, jeszcze, idź! On zawsze na nas czeka. To jest czułość Pana, pokora, łagodność..."

>> źródło: homilia podczas porannej Mszy w domu św. Marty, 29.04.2013

DEON.PL POLECA

2. Spowiadaj się z konkretów, nie "ogółów"

"Niektórzy powiadają: «A ja się spowiadam przed Bogiem» - kontynuował Franciszek. - To łatwe, to tak jak spowiadać się przez email. Bóg jest daleko, ja coś mówię, ale nie twarzą w twarz, nie w cztery oczy. A Paweł wyznaje swoją słabość braciom właśnie twarzą w twarz. Inni z kolei mówią: «Idę do spowiedzi», ale wyznają rzeczy tak eteryczne i lotne, że nie mają one żadnego zakorzenienia w konkrecie. To tak, jakby się nie spowiadać. Wyznawanie grzechów to nie wizyta u psychiatry ani sala tortur. To znaczy powiedzieć Bogu: «Panie, jestem grzesznikiem», ale za pośrednictwem brata, aby to mówienie było także konkretne: «Jestem grzesznikiem z tego i tego powodu»".

(...)

"Mali mają tę mądrość: gdy jakieś dziecko przychodzi się spowiadać, nigdy nie opowiada ogólników. Mówi, co zrobiło złego ciotce, jakie słowo powiedziało. Same konkrety. Dzieci mają taką prostotę prawdy. A my mamy zawsze skłonność do ukrywania realności naszej nędzy. Ale jest pewna piękna rzecz: gdy wyznajemy nasze grzechy przed Bogiem takimi, jakie są, zawsze doświadczamy łaski wstydu. Wstyd przed Bogiem jest bowiem łaską. Przypomnijmy sobie Piotra, gdy po Jezusowym cudzie nad jeziorem rzekł: «Odejdź ode mnie, Panie, bo jestem grzesznikiem». Wstydził się swojego grzechu wobec świętości Jezusa Chrystusa" powiedział Papież Franciszek.

>> źródło: homilia podczas porannej Mszy w domu św. Marty, 25.10.2013

3. Jeśli boisz się, że twój grzech jest zbyt duży, to pamiętaj, że Bóg nigdy nie przestanie nam przebaczać

"Bóg bowiem nam niestrudzenie przebacza. Kiedy Piotr zapytał Jezusa: "Ile razy mam przebaczyć? Czy siedem razy" - Pan odpowiedział - "nie siedem razy, ale siedemdziesiąt razy", to znaczy, zawsze. Jeśli w twoim życiu popełniłeś wiele strasznych grzechów, ale wyraziłeś skruchę, poprosiłeś o wybaczenie - to Bóg przebacza tobie natychmiast, On zawsze wybacza" (...) "Boże przebaczenie jest darmowe, bo Chrystus zapłacił cenę za nas. Nie musimy się więc zastanawiać, jak wiele Bóg może wybaczyć. Wystarcza skrucha i prośba o przebaczenie. Przykładem jest syn marnotrawny, przygotowujący słowa, kiedy jego ojciec wychodzi w pół drogi, obejmuje go".

>> źródło: homilia podczas porannej Mszy w domu św. Marty, 23.01.2015

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

3 genialne porady papieża Franciszka dotyczące spowiedzi. Koniecznie skorzystaj
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.