Spowiedź przez całą noc? Trwają zapisy na 9. Noc Konfesjonałów

Spowiedź przez całą noc? Trwają zapisy na 9. Noc Konfesjonałów
(fot. www.facebook.com/nockonfesjonalow)
Nockonfesjonalow.pl / KAI / kk

Trwają zapisy parafii do dziewiątej edycji akcji duszpasterskiej Noc Konfesjonałów 9.0.

Aktualnie do tegorocznej akcji przyłączyło się już ponad 70 parafii z całej polski. Obecnie najwięcej z diecezji: Wrocławskiej, Gliwickiej, Karkowskiej i Płockiej.

Parafie z całego kraju nadal mogą wziąć udział w tej inicjatywie. Warunkiem uczestnictwa jest zorganizowanie spowiedzi w Wielkim Tygodniu trwającej przynajmniej do północy oraz zgłoszenie tego faktu w portalu akcji: www.nockonfesjonalow.pl. Po dokonanej rejestracji parafia wraz z fotografią i kontaktem kościoła będzie prezentowana w katalogu uczestników. Portal ma na celu pomoc w przygotowaniu do spowiedzi oraz w odnalezieniu drogi do najbliższego konfesjonału.

- Ta akcja jest skierowana przede wszystkim do ludzi, którzy nie mogli skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania podczas rekolekcji wielkopostnych czy w czasie całego okresu Wielkiego Postu. Często zabieganie, wir pracy czy powrót z zagranicy spowodowały, że nie skorzystali wcześniej ze spowiedzi. Noc Konfesjonałów to taka trochę spowiedź ostatniej szansy - mówi ks. Grzegorz Adamski, koordynator Nocy Konfesjonałów.

DEON.PL POLECA

Jak wyjaśnia ks. Adamski akcja jest odpowiedzią na styl życia współczesnego człowieka - odkładanie rzeczy duchowych na ostatnią chwilę. - Skoro człowiek nie ma czasu w dzień to otwieramy się dla niego w nocy. Księża dyżurują i czekają, wystarczy tylko przyjść. Noc Konfesjonałów to też trochę wybicie z ręki wymówki, że nie ma czasu, bo w nocy jeśli ktoś chce, to znajdzie czas - podkreśla. Jak dodaje, spowiednikiem wiele razy podczas Nocy Konfesjonałów był również abp Andrzej Dzięga, który brał dyżury późno w nocy.

Koordynator akcji mówi, że noc stanowi dobrą atmosferę do tego żeby wrócić do Jezusa. - Są sytuacje, że ktoś usłyszał o Nocy Konfesjonałów i to było impulsem dla niego, żeby przyjść do konfesjonału, nieraz po wielu latach, i w spokoju, bez presji czasu skorzystać z tego sakramentu - zaznacza ks. Adamski.

Pierwsza Noc Konfesjonałów odbyła się 2 kwietnia 2010 roku o godz. 21:37 dla upamiętnienia św. Jana Pawła II. Wówczas wzięło w niej udział 3 parafie ze Szczecina. Dwa lata później do akcji włączyło się już prawie 100 kościołów, a w roku 2017 było ich już 220.

- Zainteresowanie Nocą Konfesjonałów jest duże, coraz więcej diecezji przyłącza się do tej inicjatywy. Ale przede wszystkim dużą wiarę w sens tej akcji dają nam ludzie, którzy w nocy przychodzą, chcą się pojednać i w wymiarze duchowym przygotować na święta Wielkiej Nocy - wyjaśnia ks. Adamski.

W tegorocznym Wielkim Poście w wielu kościołach odbyła się także już piąta edycja "24 godziny dla Pana".

W 2014 roku podczas wizyty "ad limina apostolorum", biskupi opowiedzieli o Nocy Konfesjonałów papieżowi Franciszkowi - akcja bardzo mu się spodobała. W tym samym roku, z inicjatywy Papieża w diecezjach całego świata zapoczątkowana została akcja o nazwie "24 godziny dla Pana" polegająca na całodobowej adoracji i czuwaniu w konfesjonałach.

Potrzebujesz pomocy ze spowiedzią? Skorzystaj z naszych rekolekcji wielkopostnych i naucz się dobrze spowiadać >>

Organizatorzy Nocy Konfesjonałów zachęcają wszystkich księży, chętnych do podjęcia dodatkowych, nocnych spowiedzi w ostatnich dniach Wielkiego Tygodnia, do zarejestrowania swojego kościoła w portalu nockonfesjonalow.pl.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Spowiedź przez całą noc? Trwają zapisy na 9. Noc Konfesjonałów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.