Biskupi Niemiec za przyjmowaniem Komunii św. przez współmałżonka protestanckiego
Niemiecka Konferencja Biskupów opowiedziała się za możliwością udzielania Komunii św. małżonkowi protestanckiemu żyjącemu w sakramentalnym małżeństwie "w indywidualnych przypadkach", pod warunkiem, że "potwierdza wiarę katolicką odnośnie do Eucharystii".
Komunikat został ogłoszony po intensywnej debacie na zakończenie zgromadzenia ogólnego Niemieckiej Konferencji Biskupów, która odbyła się w dniach 19-22 lutego w bawarskim mieście Ingolstadt. Czytamy w nim, iż "w indywidualnych przypadkach duchowy głód wspólnego przyjmowania Komunii św. w małżeństwach międzywyznaniowych może być tak silny, że może zagrozić małżeństwu i wierze współmałżonka".
Kardynał Marx zapowiedział opublikowanie za kilka tygodni materiałów na ten temat. Mają one być skierowane przede wszystkim do pracowników duszpasterskich i należy je rozumieć jako narzędzie służące rozważeniu konkretnej sytuacji i podjęciu odpowiedzialnej decyzji o możliwości przyjmowania Komunii św. przez współmałżonka niekatolickiego.
Co papież Franciszek mówi w Amoris Laetitia o komunii i sakramentach dla niekatolików? >>
Dotyczy to przede wszystkim małżonków, którzy "chcą bardzo świadomie przeżywać swoje małżeństwo" jako chrześcijanie. Kard. Marx zastrzegł, iż chodzi o decyzje w indywidualnych przypadkach, które wymagają uważnego rozeznania duchowego.
Jak stwierdza dyrektorium ekumeniczne "Kościół katolicki, w sposób ogólny, dopuszcza do komunii eucharystycznej oraz do sakramentów pokuty i namaszczenia chorych wyłącznie tych, którzy pozostają w jedności jego wiary, kultu i życia eklezjalnego.
Czytaj o Sakramencie Małżeństwa i małżeństwach mieszanych w Katechizmie Kościoła Katolickiego >>
Kościół uznaje, że w pewnych okolicznościach, w sposób wyjątkowy i pod pewnymi warunkami, można się zgodzić, a nawet zalecić dopuszczenie do tych sakramentów chrześcijan innych Kościołów i wspólnot eklezjalnych".
Dla rozszerzenia wiedzy na temat stosunku Kościoła do małzeństw mieszanych, warto przeczytać dyrektorium w sprawie realizacji zasad i norm dotyczących ekumenizmu z 25 marca 1993 r., wydane przez papieską radę ds. popierania jedności chrześcijan, szczególnie numery 143-160.
Skomentuj artykuł