Kard. Sarah o Komunii św. na rękę: to podstępny atak diabła na Eucharystię
Gwinejski kardynał Robert Sarah, watykański prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, wezwał do większego szacunku wobec Najświętszego Sakramentu.
W przedmowie do książki na temat udzielania Komunii na rękę autorstwa ks. Federico Bortoliego, kard. Sarah napisał o wojnie między św. Michałem i jego aniołami a Lucyferem. "Celem szatana jest Ofiara Mszy świętej oraz realna obecność Jezusa w konsekrowanej hostii".
Kard. Sarah skrytykował "znieważanie" Najświętszego Sakramentu: satanistyczne "czarne msze", komunie świętokradcze i "interkomunię" (czyli Komunie otrzymywane przez niekatolików).
Praktykę przyjmowania Komunii Św. do ręki nazwał częścią ataku szatana na Kościół. Jego zdaniem najbardziej podstępny diabelski atak polega na próbach gaszenia wiary w Eucharystię poprzez szerzenie błędów i wspieranie niewłaściwego sposobu jej przyjmowania.
"Dlaczego nalegamy na przyjmowanie Komunii św. w pozycji stojącej na rękę? Skąd taka postawa braku poddania się znakom (obecności) Boga?" - pisał kard. Sarah, przypominając, że klęczenie i przyjmowanie hostii na język jest oznaką poddania się Bogu i "jest bardziej dostosowane do samego sakramentu". Hierarcha przywołał również przykłady pastuszków z Fatimy, św. Jana Pawła II, św. Matkę Teresę czy Benedykta XVI, którzy przyjmowali komunię na klęcząco do ust.
"Dlaczego nie klękamy, aby przyjmować Komunię na wzór świętych? Czy to naprawdę zbyt upokarzające, by ukłoniać się i klęknąć przed Jezusem Chrystusem?" - pytał w przedmowie kardynał.
"Wiara w realną obecność wpływa na sposób, w jaki przyjmujemy Komunię i vice versa" - stwierdził kardynał. Przyjmowanie Komunii na rękę zdaniem hierarchy "niewątpliwie prowadzi do gubienia fragmentów (hostii)".
"Troska o najmniejsze okruchy, troska o oczyszczanie świętych naczyń, nie dotykanie Hostii spoconymi dłońmi, stają się wyznaniem wiary w prawdziwą obecność Jezusa, nawet w najmniejszych częściach konsekrowanych hostii" - dodał kard. Sarah. Hierarcha podkreślił, że sposób, w jaki spożywamy Komunię powinien być inny niż to, w jaki sposób spożywamy codzienne posiłki. To właśnie te "małe gesty i symbole" podkreślają piękno, świętość i wyjątkowość Eucharystii.
Wzbudzający wiele kontrowersji gwinejski hierarcha został wybrany na prefekta Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przez papieża Franciszka w 2014 roku.
Jak czytamy w the Tablet, przyjmowanie Komunii św. na rękę rozpowszechnione jest w wielu krajach na świecie, m.in. USA, Anglii, Szkocji, Walii, Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii, Irlandii oraz w krajach afrykańskich i azjatyckich.
Skomentuj artykuł