Prezydenci polskich miast powołali nowe stowarzyszenie
30 prezydentów polskich miast powołało Stowarzyszenie Prezydentów Miast Polskich - Praca, Rozwój, Odpowiedzialność. Spotkaliśmy się ponad podziałami politycznymi, aby przyjąć plan działania na rzecz usprawnienia pracy samorządów - mówił w Otwocku prezes stowarzyszenia, prezydent Chełma Jakub Banaszek.
Na wtorkowej konferencji prasowej prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny poinformował, że w poniedziałek została zawiązana nowa inicjatywa samorządowa skupiająca prezydentów polskich: Stowarzyszenie Prezydentów Miast Polskich - Praca, Rozwój, Odpowiedzialność, w skrócie PRO.
Stowarzyszenie Prezydentów Miast Polskich
Jak dodał Nadbereżny, prezydenci spotkali się w poniedziałek w Otwocku, aby ponad podziałami politycznymi, "z wielką wiarą w polski samorząd przyjąć plan działania, który ma usprawnić pracę samorządowców, który ma sprawiać, że polski samorząd we współpracy ze wszystkimi środowiskami, we współpracy z polskim rządem ma dokonywać ważnych zmian rozwojowych w Polsce" - mówił.
Jakub Banaszek podkreślił, że nowa inicjatywa skupia samorządowców z całej Polski. "Łączy nas samorząd, ale mamy różne poglądy polityczne, dlatego że w naszym stowarzyszeniu na początku jest nas 30 prezydentów polskich miast, skupiają się tu i stykają różne poglądy polityczne, natomiast ten sam pogląd na samorząd. Przede wszystkim jesteśmy dla naszych mieszkańców, jesteśmy po to, żeby zmieniać nasze małe ojczyzny, żeby dla nich pracować" - mówił Banaszek.
Podkreślił, że prezydentów łączy praca, odpowiedzialność za naszą ojczyznę i rozwój samorządów. "W skrócie PRO" - zaznaczył.
Banaszek zapowiedział, że za kilka tygodni odbędzie się duży kongres stowarzyszenia; dodał, że we wtorek samorządowcy spotkają się z premierem w KPRM.
Jako swoje główne cele stowarzyszenie wymienia m.in. rozbudowanie platformy do dialogu pomiędzy rządem a samorządem; kształtowanie wspólnej i spójnej polityki samorządów lokalnych; diagnozowanie problemów i barier rozwojowych miast małych, średnich i metropolii oraz opracowywanie sposobów ich rozwiązywania.
Kolejnymi priorytetami są: wspomaganie rozwoju gospodarczego, w tym rozwoju przedsiębiorczości; aktywnie współdziałanie na rzecz pozyskiwania środków zewnętrznych; zielona rewitalizacja polskich miast - "stop betonozie"; wspomaganie rozwoju wspólnot i społeczności lokalnych; działanie na rzecz rozwoju kulturalnego, społecznego i turystycznego.
Źródło: PAP / kb
Skomentuj artykuł