3/4 pomorskiego na złożach gazu łupkowego?

3/4 pomorskiego na złożach gazu łupkowego?
gaz w łupkach jest zgromadzony w mało przepuszczalnych strukturach skalnych, określanych jako łupki. Jego wydobycie wymaga specjalnych technologii i jest droższe. (fot. todbaker/flickr)
PAP / drr

Potencjalnie trzy czwarte województwa pomorskiego może być położone na złożach gazu łupkowego. Taki teren obejmują wydane koncesje na poszukiwanie gazu. Pierwszy odwiert ma być wykonany jeszcze w czerwcu w gminie Nowa Wieś Lęborska.

Najszybciej na terenie województwa ma się rozpocząć odwiert w miejscowości Łebień w gminie Nowa Wieś Lęborska. Kolejny ma być wykonywany w gminie Cedry Wielkie pod Gdańskiem. Oba odwierty ma robić kanadyjska firma Lane Energy.

Parteka powiedział, że odwierty poszukiwawcze mogą być robione przez 4 lata. Później, w zależności od wyników poszukiwań, firmy mogą wystąpić o koncesje na wydobycie gazu. Jego zdaniem, ewentualna eksploatacja może się rozpocząć nie wcześniej niż za kilkanaście lat. -  Wiadomo, że na terenie województwa gaz jest, ale nie wiadomo ile i jak opłacalne będą to złoża - zaznaczył.

Jego zdaniem byłby to duży impuls dla gminy, gdzie większość rolników żyje z dopłat unijnych. Na terenie gminy Cedry Wielkie planowanych jest kilkanaście odwiertów poszukiwawczych.

DEON.PL POLECA


Według niektórych ekspertów, w Polsce może być od 1,4 do nawet 3 bln m sześc. gazu uwięzionego w łupkach. Dla porównania, ilość gazu w konwencjonalnych złożach szacuje się w Rosji na 47 bln, w Katarze - 14 bln, a w Iraku - 3 bln.

Jednak zdaniem geologa Państwowego Instytutu Geologicznego Huberta Kiersnowskiego, w Polsce może być ok. 150 mld m sześc. gazu łupkowego. - Choć to 10 proc. tego, co szacują eksperci, to i tak więcej niż mamy zasobów gazu wydobywanego w złożach konwencjonalnych"- powiedział.

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak poinformował wcześniej, że w Ameryce koszt wydobycia gazu łupkowego jest na poziomie 240 dolarów za tysiąc metrów sześciennych, zaś wydobycie tej samej ilości gazu tradycyjnego w Polsce kosztuje ok. 100 dolarów; import gazu rosyjskiego jest na poziomie ok. 240 dolarów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

3/4 pomorskiego na złożach gazu łupkowego?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.