500 wilków, 200 niedźwiedzi. Przygotuj się, jeśli wybierasz się w polskie góry
Większość szlaków turystycznych na Podkarpaciu, głównie w Bieszczadach i Beskidzie Niskim, prowadzi przez tereny leśne. Jednocześnie w lasach południowo-wschodniej Polski bytuje m.in. ponad 500 wilków i 200 niedźwiedzi; najwięcej w naszym kraju.
"Turyści nie powinni się jednak obawiać. W lesie jest dużo bezpieczniej, niż np. na gęsto zaludnionym osiedlu w mieście" – powiedział w czwartek rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek. Jak zaznaczył, "jeżeli są jakieś tragiczne wydarzenia, to pojawiają się one raczej w obrębie ludzkich zabudowań, a nie w lesie". "Jednak wchodząc do lasu trzeba mieć świadomość pewnych zagrożeń" – mówił rzecznik.
Wilki – podkreślił – "nie są tak niebezpieczne, jakby się wydawało". "Mimo że na Podkarpaciu jest ich najwięcej w kraju, to trzymają się w watahach; nie atakują ludzi" – zauważył Marszałek.
Zwrócił uwagę, że podobnie jest z niedźwiedziami. Na Podkarpaciu bytuje 90 proc. ich polskiej populacji. W nadleśnictwach bieszczadzkich rozstawiono tablice z napisami "Uwaga niedźwiedzie". Mają oznaczyć miejsca, gdzie rzeczywiście spotykano te drapieżniki.
"Ostrzegają one turystów, aby nie wchodzili do gęstych młodników, ewentualnych ostoi niedźwiedzi. W ten sposób oznaczamy po prostu ostoje zwierzyny, żeby było wiadomo, że tam nie wolno jej zakłócać spokoju" – podkreślił Marszałek. Wędrując po ścieżkach przyrodniczych i szlakach turystycznych – przypomniał - "można zobaczyć zwierzynę, ale raczej nie natkniemy się na niedźwiedzia, czy wilka, który będzie czyhał na nasze życie".
Rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie, przestrzega natomiast przed burzami.
"Lepiej nie przebywać w lesie podczas burzy. A jeśli już jesteśmy, to nie wolno kryć się pod pojedyncze, wysokie drzewa. Las może też być niebezpieczny w czasie silnych wiatrów, bo suche gałęzie spadające z koron drzew mogą nam zrobić krzywdę" – ostrzega leśnik. Marszałek radzi, żeby wybierający się do lasu byli w długich spodniach, pełnych butach, koszulach z długim rękawem i w nakryciu głowy. "Taki strój zabezpiecza nas przed kleszczami, ukąszeniem owadów, żmij" – dodał.
W lasach Podkarpacia bytuje m.in. 700 żubrów, 200 niedźwiedzi, ponad 500 wilków, 250 rysi, 200 żbików oraz prawie 10 tys. bobrów.
PAP / mł
Skomentuj artykuł