500 wilków, 200 niedźwiedzi. Przygotuj się, jeśli wybierasz się w polskie góry

500 wilków, 200 niedźwiedzi. Przygotuj się, jeśli wybierasz się w polskie góry
Fot. Michael Roeder / Depositphotos.com
PAP / mł

Większość szlaków turystycznych na Podkarpaciu, głównie w Bieszczadach i Beskidzie Niskim, prowadzi przez tereny leśne. Jednocześnie w lasach południowo-wschodniej Polski bytuje m.in. ponad 500 wilków i 200 niedźwiedzi; najwięcej w naszym kraju.

"Turyści nie powinni się jednak obawiać. W lesie jest dużo bezpieczniej, niż np. na gęsto zaludnionym osiedlu w mieście" – powiedział w czwartek rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek. Jak zaznaczył, "jeżeli są jakieś tragiczne wydarzenia, to pojawiają się one raczej w obrębie ludzkich zabudowań, a nie w lesie". "Jednak wchodząc do lasu trzeba mieć świadomość pewnych zagrożeń" – mówił rzecznik.

DEON.PL POLECA
Wilki – podkreślił – "nie są tak niebezpieczne, jakby się wydawało". "Mimo że na Podkarpaciu jest ich najwięcej w kraju, to trzymają się w watahach; nie atakują ludzi" – zauważył Marszałek.

Zwrócił uwagę, że podobnie jest z niedźwiedziami. Na Podkarpaciu bytuje 90 proc. ich polskiej populacji. W nadleśnictwach bieszczadzkich rozstawiono tablice z napisami "Uwaga niedźwiedzie". Mają oznaczyć miejsca, gdzie rzeczywiście spotykano te drapieżniki.

"Ostrzegają one turystów, aby nie wchodzili do gęstych młodników, ewentualnych ostoi niedźwiedzi. W ten sposób oznaczamy po prostu ostoje zwierzyny, żeby było wiadomo, że tam nie wolno jej zakłócać spokoju" – podkreślił Marszałek. Wędrując po ścieżkach przyrodniczych i szlakach turystycznych – przypomniał - "można zobaczyć zwierzynę, ale raczej nie natkniemy się na niedźwiedzia, czy wilka, który będzie czyhał na nasze życie".

Rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie, przestrzega natomiast przed burzami.

"Lepiej nie przebywać w lesie podczas burzy. A jeśli już jesteśmy, to nie wolno kryć się pod pojedyncze, wysokie drzewa. Las może też być niebezpieczny w czasie silnych wiatrów, bo suche gałęzie spadające z koron drzew mogą nam zrobić krzywdę" – ostrzega leśnik. Marszałek radzi, żeby wybierający się do lasu byli w długich spodniach, pełnych butach, koszulach z długim rękawem i w nakryciu głowy. "Taki strój zabezpiecza nas przed kleszczami, ukąszeniem owadów, żmij" – dodał.

W lasach Podkarpacia bytuje m.in. 700 żubrów, 200 niedźwiedzi, ponad 500 wilków, 250 rysi, 200 żbików oraz prawie 10 tys. bobrów.

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marta Łysek

Zło jest bliżej niż ci się wydaje…

Sokółka, mała urokliwa miejscowość na Podlasiu. Spokojne życie mieszkańców przerywa zagadkowe zaginięcie proboszcza. Strach i napięcie potęguje wiadomość, że w okolicy doszło do brutalnej zbrodni.

Grzegorz Sobal, kiedyś...

Skomentuj artykuł

500 wilków, 200 niedźwiedzi. Przygotuj się, jeśli wybierasz się w polskie góry
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.