60 miast w Polsce i tysiące na całym świecie wezmą udział w największym strajku klimatycznym

60 miast w Polsce i tysiące na całym świecie wezmą udział w największym strajku klimatycznym
facebook.com / ms

Już w najbliższy piątek, 20 września, na ulice ponad 60 miast Polski wyjdą młodzi ludzie, by wziąć udział w proteście klimatycznym, który w tym samym dniu odbywa się w tysiącach miast na całym świecie.

Data strajku nie jest przypadkowa i wiąże się z kluczowym wydarzeniem - w poniedziałek w siedzibie ONZ w Nowym Jorku rozpoczyna się szczyt klimatyczny z udziałem 63 krajów.

“Słyszysz? Ziemia umiera. Susza, upały, pożary, powodzie, migracje, konflikty, wymieranie... A będzie jeszcze gorzej. To jest ostatni moment. Wyjdźmy na ulice. Wrzaśnijmy razem. Zróbmy to dla siebie. 20 września w tysiącach miast na całym świecie ludzie będą protestować, żądając zmian systemu. Będzie to największa mobilizacja wszystkich, którym zależy na przyszłości następnych pokoleń” - słyszymy w polskim spocie promującym “Strajk Tysięcy Miast” i zachęcającym do udziału w nim.

Spot Tysiąca Miast

STRAJKUJ!!! #20wrzesnia #protest_tysiecy_miast Dziękujemy KARMA za spot!

Opublikowany przez Młodzieżowy Strajk Klimatyczny Wtorek, 17 września 2019

 

DEON.PL POLECA

Organizatorem protestu jest Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, do wzięcia udziału w nim zaproszeni są nie tylko uczniowie i studenci, ale także ich rodzice, babcie i dziadkowie. Może przyjść każdy, by pokazać, że przyszłość nas i naszej planety nie jest mu obojętna.

Listę miast Polski, w których w piątek odbędą się protesty oraz tras, którymi będą się kierować, można znaleźć na oficjalnym facebookowym profilu wydarzenia. 

Jest już nas 60 miast, a liczba strajkujących wciąż rośnie!!! #protest_tysiecy_miast (linki do wydarzeń znajdziecie...

Opublikowany przez Młodzieżowy Strajk Klimatyczny Piątek, 13 września 2019

 

"Dzień 20. września to ostatni piątek przed szczytem klimatycznym ONZ w Nowym Jorku, gdzie politycy i polityczki mają zadecydować o dalszych losach naszej planety. Osoby rządzące muszą wiedzieć, że SPOŁECZEŃSTWO NIE ZGADZA SIĘ, by nasz świat zginął przez ich ignorancję. (...) skutki katastrofalnych zmian klimatycznych zaczynamy odczuwać nawet w Polsce. Upały, ograniczenia w dostępie do wody, susze, powodzie i gwałtowne burze to zaledwie przedsmak świata, w którym przyjdzie nam żyć, jeśli nie zatrzymamy wzrostu globalnej temperatury na poziomie 1,5℃. Aby zapobiec postępowaniu katastrofy, JAK NAJSZYBCIEJ musi zostać rozpoczęta sprawiedliwa transformacja energetyczna w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej.

Jeśli nie będziemy naciskać na władze, jeszcze za naszego życia na półkach w sklepach zacznie brakować żywności z powodu strat w rolnictwie, wyjście z domu za dnia w lato będzie zagrożeniem dla zdrowia, natomiast Wisła będzie na zmianę wylewać i zanikać. CZAS UCIEKA, indywidualne wybory nie wystarczą, a zdecydowane działania polityczne nadchodzą zbyt wolno" - możemy przeczytać na stornie wydarzenia. 

Adnotacja 2019-09-18 132629.jpg [49.80 KB]

(Mapa miast biorących udział  strajku, fot. Młodzieżowy Strajk Klimatyczny / instagram.com/mlodziezowystrajkklimatyczny)

Organizatorzy (i strajkujący) wychodzą wobec rządzących z poniższymi postulatami:

  1. Żądamy prowadzenia polityki klimatycznej w oparciu o aktualne stanowisko nauki wyrażone w najnowszych raportach Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) powołanego przez ONZ. Oczekujemy, że sugerowane przez środowisko naukowe rozwiązania będą wdrażane niezwłocznie we współpracy międzynarodowej.

  2. Wzywamy rząd polski, by oficjalnie uznał katastrofę klimatyczną poprzez ogłoszenie stanu kryzysu klimatycznego. Kwestia kryzysu nie może być przedmiotem ideologicznych sporów - w obliczu katastrofy musimy mówić wspólnym głosem, ponad podziałami.

  3. Domagamy się zawarcia kompleksowej i aktualnej wiedzy o mechanizmach kryzysu klimatycznego w podstawie programowej na wszystkich szczeblach edukacji, przy zapewnieniu kadrze nauczycielskiej obowiązkowych szkoleń w tym zakresie. Jednocześnie edukację klimatyczną w pełnym zakresie swoich kompetencji powinny zapewniać samorządy lokalne.

  4. Żądamy by media wzięły na siebie odpowiedzialność za uświadamianie społeczeństwa o bezpośrednich zagrożeniach związanych z kryzysem klimatycznym. Wzywamy do priorytetyzacji tematu katastrofy klimatycznej w przekazie medialnym oraz posługiwania się językiem odzwierciedlającym wagę problemu.

  5. Żądamy przyjęcia przez parlament RP ustawy powołującej ekspercką i niezależną Radę Klimatyczną, której zadaniem będzie opracowanie strategii osiągnięcia neutralności klimatycznej Polski do roku 2040 oraz kontrola realizacji tej strategii. Ustawa ta musi być stworzona przy aprobacie środowiska naukowego, maksymalnej transparentności i przy szerokich konsultacjach społecznych.

  6. Oczekujemy podjęcia natychmiastowych kroków prowadzących do przeprowadzenia sprawiedliwej transformacji gospodarki w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych. Wymagamy by respektowano prawa i potrzeby wszystkich których dotkną skutki transformacji, szczególnie osób zatrudnionych w sektorach energetyki, rolnictwa, przemysłu i transportu.

mailing 10 urodziny deonu polecane.png [210.49 KB]

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Są takie momenty, kiedy brakuje nam tchu.
Są takie chwile, kiedy nie mamy już na nic sił.
Są takie dni, kiedy trudno nam dostrzec nadzieję.

Nadziejnik, który trzymasz w swoich rękach, jest właśnie...

Skomentuj artykuł

60 miast w Polsce i tysiące na całym świecie wezmą udział w największym strajku klimatycznym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.