60 polskich firm na targach lotniczych ILA

60 polskich firm na targach lotniczych ILA
(fot. EPA/Bernd Settnik)
PAP / drr

Ponad 60 wystawców z Polski weźmie udział w tegorocznej Międzynarodowej Wystawie Lotnictwa i Astronautyki ILA w Berlinie - poinformowała w poniedziałek wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik. W tym roku Polska jest oficjalnym partnerem tych targów.

We wtorek w otwarciu ILA weźmie udział wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak, który zwiedzi wystawę w towarzystwie niemieckiej kanclerz Angeli Merkel.

- Bardzo cieszymy się, że zostaliśmy oficjalnym partnerem tegorocznej wystawy ILA. Polska gospodarka, przemysł oraz nauka prezentują nową jakość i nową markę, które doceniane są na rynkach. Zostanie to pokazane na ILA - powiedziała Antoniszyn-Klik na konferencji prasowej w Berlinie. - Oczekujemy, że polskie przedsiębiorstwa nawiążą nowe kontakty przy okazji ILA. Mamy nadzieję, że wzbudzimy też zainteresowanie międzynarodowej prasy Polską jako dogodnym miejscem lokalizacji produkcji przemysłowej - dodała.

DEON.PL POLECA

Ważną częścią polskiej prezentacji na ILA, obejmującej w sumie 800 m kw powierzchni wystawienniczej, są firmy skupione w Dolinie Lotniczej. Stowarzyszenie Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego Dolina Lotnicza powstało w 2003 r. i zrzesza 84 firmy, głównie z południowo-wschodniej części Polski, zatrudniające 23 tysiące osób. Dolina Lotnicza jest najbardziej znaczącym centrum przemysłu lotniczego we wschodnioeuropejskich krajach UE, które swój dynamiczny rozwój zawdzięcza przede wszystkim zagranicznym inwestycjom.

Jednym z najbardziej spektakularnych punktów ekspozycji polskiej na ILA Berlin Airshow będzie prezentacja produkowanego przez PZL Mielec śmigłowca Black Hawk; od 2007 r. PZL Mielec należy do koncernu United Technologies/Sikorsky Aircraft Corporation.

W Berlinie pokazane zostaną również m.in. zaprojektowany przez polskich naukowców z Instytutu Lotnictwa w Warszawie śmigłowiec bezzałogowy, penetratory geologiczne z Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz symulator lotów na F-16 z Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych w Warszawie.

Z kolei w ramach Air Show zaplanowano pokazy akrobacji lotniczych w wykonaniu grupy "Żelazny" oraz zespołu "Biało-Czerwone Iskry".

Według prezydenta Federalnego Związku Niemieckiego Przemysłu Lotniczego i Kosmicznego Thomasa Endersa, polska prezentacja na ILA, z ponad 60 wystawcami, będzie największą wystawą kraju partnerskiego w historii targów. - Zapewne przekonamy się o dynamice branży lotniczej w Polsce, która notuje obroty w wysokości 1,5 mld euro - dodał Enders.

Polska uczestniczy w odbywających się co dwa lata targach ILA od 1992 roku, kiedy to zostały one przeniesione do Berlina. Przygotowania polskiej ekspozycji koordynowały: Ministerstwo Gospodarki i Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

W tegorocznych targach ILA weźmie udział w sumie 1243 wystawców z 46 krajów. Pokażą oni 270 maszyn lotniczych, w tym najnowocześniejsze samoloty pasażerskie Airbus A-380 i Boeing 747-8.

Targi potrwają do 16 września. Do piątku wstęp na ILA mają tylko przedstawiciele branży, a w weekend wystawa będzie otwarta dla wszystkich.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

60 polskich firm na targach lotniczych ILA
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.