Premier Francji: nie można zamknąć kraju na długo

Premier Francji: nie można zamknąć kraju na długo
(fot. PAP/EPA/Niviere David / POOL)
3 miesiące temu

Premier Francji Edouard Philippe, przedstawiając we wtorek w Zgromadzeniu Narodowym plan wychodzenia z kwarantanny podkreślił, że nie można zamknąć kraju na długi czas. Rządowy plan luzowania kwarantanny opiera się na trzech założeniach: izolacji, testowaniu oraz ochronie obywateli – zapewnił.

Philippe - jak sam to określił - przedstawił etap wychodzenia z kwarantanny od 11 maja do 2 czerwca. Zastrzegł, że w przypadku złych wskaźników epidemicznych kwarantanna zostanie przedłużona.

Po 11 maja będzie można swobodnie wychodzić z domów bez pisemnych upoważnień, które obowiązują od 17 marca. „Wraca życie społeczne” – podkreślił premier.

Philippe poinformował, że po zniesieniu kwarantanny, w kraju nie zabraknie masek ochronnych, a służby medyczne będą przeprowadzać około 700 tys. testów tygodniowo. Obywatele z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa będą izolowani albo w domach, albo w specjalnych centrach sanitarnych.

Premier ocenił ryzyko wprowadzenia kolejnej kwarantanny w kraju, w przypadku wystąpienia drugiej fali epidemii Covid-19, jako „wysokie”.

Po 11 maja otwarte zostaną we Francji sklepy i targowiska, a firmy mogą wznowić swoją działalność odchodząc stopniowo od systemu pracy zdalnej.

Zamknięte pozostaną bary i restauracje oraz centra handlowe. Decyzja o ich ewentualnym otwarciu po 2 czerwca zostanie podjęta pod koniec maja. Kina, teatry, muzea również pozostaną zamknięte, a wyjątek uczyniono jedynie dla bibliotek i małych muzeów, które mogą być otwierane po 11 maja.

Utrzymany został zakaz organizowania ceremonii religijnych.

Po 11 maja ograniczone zostanie przemieszczanie się między departamentami: do 100 km od domu i tylko w przypadku uzasadnionego powodu zawodowego lub rodzinnego.

Przynajmniej do 1 czerwca pozostaną zamknięte plaże.

Szkoły będą otwierane stopniowo, począwszy od szkół podstawowych i gimnazjów od 18 maja. Decyzja o otwarciu liceów podjęta zostanie pod koniec maja. Rząd zdecydował również o otwarciu żłobków i przedszkoli pod warunkiem, że placówki wprowadzą środki sanitarne, a w grupach nie będzie więcej niż 15 dzieci.

Philippe zapewnił, że do 1 czerwca zostanie utrzymany mechanizm częściowego bezrobocia, który gwarantuje zatrudnionym utrzymanie miejsc pracy.

Premier poinformował, że od 11 maja będzie obowiązywał nakaz noszenia masek w transporcie publicznym. Przewozy państwowego przewoźnika RATP zostaną ograniczone do 70 proc.

Philippe poinformował również o uruchomieniu platformy e-handlu w ramach funkcjonowania francuskiej poczty, która będzie odpowiedzialna za dystrybucję masek ochronnych.

Premier zachęcił też przedsiębiorców do wyposażania zatrudnionych pracowników w maski. Ogłosił ponadto, że zakaz organizowania wydarzeń, w których uczestniczy powyżej 5 tys. osób, obowiązuje do września. Nadal nie będzie można organizować zawodów sportowych ani uprawiać sportów kontaktowych.

Philippe poinformował również, że przedstawi wkrótce parlamentowi ustawę, która "oprócz przedłużenia stanu wyjątkowego zagrożenia zdrowia do 23 lipca, pozwoli na wdrożenie środków niezbędnych (...) podczas wychodzenia z kwarantanny”.

Projekt ustawy zostanie przedłożony Radzie Ministrów do rozpatrzenia w sobotę, a do parlamentu zostanie przesłany w przyszłym tygodniu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Premier Francji: nie można zamknąć kraju na długo
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Premier Francji: nie można zamknąć kraju na długo
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.