Będą nowe regulacje UE dla gazu łupkowego?

Będą nowe regulacje UE dla gazu łupkowego?
(fot. jumanji solar / flickr.com)
Julita Żylińska / PAP / slo

Przy KE pracuje grupa robocza badająca wpływ na środowisko wydobycia gazu łupkowego. KE nie wyklucza, że w przyszłości mogą okazać się potrzebne nowe regulacje. Należy być przygotowanym na ewentualne propozycje - powiedział PAP doradca ministra środowiska.

W piątek Generalna Dyrekcja ds. Energii KE opublikowała analizę prawną, z której wynika, że na obecnym etapie nie ma potrzeby tworzenia nowych przepisów UE, jeśli chodzi o poszukiwania gazu łupkowego. Tymczasem w piątek spotkała się w Brukseli grupa robocza ds. środowiskowych aspektów niekonwencjonalnych paliw, w tym gazu łupkowego.

- Myślę, że należy być przygotowanym na ewentualne propozycje (regulacji środowiskowych). Tylko, że tych propozycji na razie nie ma i myślę, że to zajmie wiele miesięcy, zanim się pojawią, jeżeli w ogóle - powiedział PAP po spotkaniu doradca ministra środowiska Maciej Woźniak. - Jeżeli w przyszłości uznamy, że coś wymaga doprecyzowania w prawie, to z pewnością Polska będzie też tym krajem, który będzie chciał się jak najlepiej dostosować do nowych norm, jeżeli one będą potrzebne dla ochrony środowiska - zaznaczył. Zapewnił o otwartości polskiego rządu na dyskusję o nowych regulacjach zwiększających bezpieczeństwo wydobycia gazu łupkowego, jeśli takie okażą się potrzebne, choć - jak zaznaczył - najważniejsze jest to, że obecnie w opinii KE istniejące prawo dobrze chroni środowisko.

DEON.PL POLECA

Woźniak ocenił, że kraje, które zaostrzają warunki przyznawania koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego lub wręcz wstrzymały ich wydawanie, zachowują się "zbyt ostrożnie". - Zdając sobie sprawę z wczesnego etapu poszukiwań w Europie, zrobiły to w oczekiwaniu na wyniki w innych krajach - powiedział. Dlatego - w jego opinii - to dobrze, że została powołana grupa, gdzie kraje mogą nawzajem się informować.

Zwrócił uwagę, że dopiero niedawno okazało się, iż ponad 30-letnie doświadczenie w szczelinowaniu hydraulicznym mają Niemcy. Dotychczas uznawano, że tylko Stany Zjednoczone mają długie doświadczenie w tej technologii. - Niedawno dowiedzieliśmy się o tym, że procesy szczelinowania hydraulicznego prowadzone są w Dolnej Saksonii od ponad 30 lat. To jest ogromne doświadczenie, którym trzeba się dzielić, dlatego poprosiliśmy naszych kolegów z Niemiec, aby szczegółowo opisali je na następnym spotkaniu - powiedział doradca ministra.

Także w ocenie zastępcy Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (GDOŚ) Piotra Otawskiego, który uczestniczył w piątkowym spotkaniu, jest "bardzo daleko" do nowych regulacji środowiskowych w UE. - Co prawda przedstawiciele KE zastrzegali podczas spotkania, że to wymaga dalszych badań i analiz - przyznał. Pytany o wskazywane przez ekologów zagrożenie dla wód gruntowych, zaznaczył, że "nikt nie podnosił postulatu, że dyrektywa REACH o chemikaliach jest niewystarczająca w tym zakresie".

Dodał, że w Polsce podczas tzw. zabiegów szczelinowania, służących wydobyciu gazu łupkowego, nie stwierdzono żadnego wpływu na wody gruntowe. Odnosząc się do postulatu KE jak najwcześniejszych konsultacji społecznych, zaznaczył, że w Polsce odbywają się one w pełnej zgodzie z unijną dyrektywą, na etapie wydania inwestorowi decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji. "Dobrą praktyką są jeszcze wcześniejsze konsultacje przed formalnym wnioskiem o taką decyzję i niektórzy inwestorzy to robią" - zaznaczył.

KE powołała grupę ad hoc z udziałem ekspertów swojej Generalnej Dyrekcji ds. Ochrony Środowiska oraz ekspertów z krajów UE, by "kraje mogły wymieniać między sobą informacje" - poinformowała PAP Komisja. Grupa nie ma zamiaru przygotowywać żadnego raportu - zapewnia KE. Służby prasowe komisarza ds. środowiska Janeza Potocznika w odpowiedzi dla PAP napisały, że jest zbyt wcześnie, by przesądzać o tym, czy prace grupy zakończą się nowymi regulacjami w dziedzinie wydobycia gazu łupkowego.

"Biorąc pod uwagę małe doświadczenie z projektami wydobycia gazu łupkowego w UE, na razie jest za wcześnie, by stwierdzić, czy mogą być w przyszłości konieczne dodatkowe środki na poziomie UE, poza istniejącymi już przepisami i standardami" - napisały służby prasowe Potocznika.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Będą nowe regulacje UE dla gazu łupkowego?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.