Belgijski KBC sprzeda Kredyt Bank i TUiR Warta
KBC złożył wniosek do Komisji Europejskiej o wyrażenie zgody na zamianę planowanej oferty publicznej mniejszościowego pakietu banku CSOB i K&H Zrt. na sprzedaż polskich spółek zależnych - Kredyt Banku i Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Warta - poinformował Kredyt Bank w komunikacie.
"Z uwagi na wpływ pewnych zmian w otoczeniu regulacyjnym (szczególnie w zakresie Bazylei III oraz projektów zmian IFRS dotyczących leasingu) oraz trudnościami związanymi z wprowadzeniem K&H na giełdę w obecnej sytuacji, niektóre z działań zaprezentowanych w początkowym planie stały się mniej efektywne z punktu widzenia osiągnięcia założonego celu. W związku z powyższym, KBC wraz z władzami belgijskimi, w swoim wniosku do Komisji Europejskiej proponuje zastąpienie tych działań innymi" - napisano w raporcie.
KBC oczekuje, że zmiany zaproponowane we wniosku przedłożonym Komisji "uwolnią taką samą ilość kapitału jak zakładano pierwotnie".
18 listopada Komisja zatwierdziła plan restrukturyzacji i uwolnienia aktywów grpy KBC na podstawie postanowień regulacji pomocy rządowej. Plan zakładał restrukturyzację w oparciu upłynnienie bądź wprowadzenie na giełdę wybranych aktywów. Przewidywał m.in. ofertę mniejszościowego pakietu akcji banku CSOB (Ceskoslovenska obchodni banka) oraz węgierskiego banku K&H Zrt. (Keresekedelmi es Hitelbank) oraz sprzedaż i leasing zwrotny biur centrali KBC w Belgii.
"Raport Bank for International Settlements 'Bazylea III: Światowe otoczenie regulacyjne dla bardziej stabilnych banków i systemów bankowych' przewiduje zmiany w rozpoznawaniu mniejszościowych udziałów (pakietów niekontrolnych) oraz innego kapitału wyemitowanego z jednostek podporządkowanych, który kontrolowany jest przez podmioty trzecie. (...) Wspomniane zmiany zmniejszą pozytywny wpływ kapitałowy wynikający z oferty publicznej mniejszościowego pakietu akcji banku CSOB oraz K&H" - napisano w komunikacie.
"Chociaż wprowadzenie obu banków na giełdę mogłoby być sposobem na podniesienie kapitału i ich wkładem w restrukturyzację, po wprowadzeniu Bazylei III efekt tych działań oraz ich wpływ na pozycję kapitałową i wypłacalność KBC byłby zdecydowanie bardziej ograniczony niż pierwotnie zakładano" - podano w raporcie.
Dodatkową przeszkodą dla emisji akcji K&H okazało się wprowadzenie na Węgrzech podatku od banków, który w 2010 roku zmniejszył zysk netto K&H o ponad jedną trzecią.
Skomentuj artykuł