Bruksela: jedna trzecia rosyjskiego personelu dyplomatycznego to oficerowie wywiadu

Bruksela: jedna trzecia rosyjskiego personelu dyplomatycznego to oficerowie wywiadu
Fot. depositphotos.com
PAP / tk

Jak podają belgijskie media, Bruksela roi się od szpiegów m.in. z Rosji, a jedna trzecia rosyjskiego personelu dyplomatycznego w Brukseli to oficerowie wywiadu. Parlament Europejski zwrócił się do Belgii o większe wysiłki w zakresie kontrwywiadu

W czerwcu ubiegłego roku były węgierski europoseł Bela Kovacs został skazany przez sąd w Budapeszcie na karę dwóch lat pozbawienia wolności za szpiegostwo na rzecz Rosji i defraudację pieniędzy z PE. Polityk skrajnie prawicowego węgierskiego Jobbiku regularnie spotykał się z rosyjskimi dyplomatami i co miesiąc jeździł do Moskwy. Prasa nadała mu nawet przydomek „KGBela” – informuje dziennik „Hungary Today”.

Córka Pieskowa rosyjskim szpiegiem

To niejedyny przypadek rosyjskiego szpiega w Brukseli. Dziennik „De Standaard” przypomina historię córki rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa, która w 2019 r. była stażystką u francuskiego eurodeputowanego i tą drogą miała dostęp m.in. do dokumentów podkomisji bezpieczeństwa i obrony PE.

Rosyjskie służby wywiadu zagranicznego, wewnętrznego i wojskowego - SWR, FSB i GRU - mają personel stacjonujący w Brukseli. Dzięki powstaniu wielu instytucji międzynarodowych, takich jak Unia Europejska i NATO, stolica Belgii od dziesięcioleci jest miejscem działań szpiegowskich - pisze "De Standaard".

DEON.PL POLECA

Belgijskie media szacują, że jedna trzecia rosyjskiego personelu dyplomatycznego w Brukseli to oficerowie wywiadu. To w sumie kilkadziesiąt osób.

Wzmocnienie kontrwywiadu w Brukseli

„Wielu polityków i obywateli nie jest dostatecznie świadoma tego rodzaju problemów” – pisze Parlament Europejski w zatwierdzonym w tym tygodniu raporcie. „Wzywamy władze belgijskie do wzmocnienia ochrony kontrwywiadowczej oraz o skuteczniejsze ściganie i karanie szpiegostwa” – apelują europosłowie.

- Zidentyfikowaliśmy już wiele przypadków prób ingerowania przez zagraniczne służby o bardzo różnych pochodzeniu – powiedział dziennikowi “De Standaard" przedstawiciel Belgijskiej Służby Bezpieczeństwa Państwa (VSSE).

Gazeta informuje, że belgijskie służby zamierzają zatrudnić do 2024 roku 1000 dodatkowych funkcjonariuszy.

- Nowe etaty pojawią się także w wydziale zajmującym się kontrwywiadem, który znajduje się na szczycie naszej listy priorytetów – podkreśla pracownik VSSE i wskazuje, że instytucja ta poważnie traktuje swoją rolę w państwie goszczącym instytucje unijne i NATO.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Agata Adaszyńska-Blacha, Michał Kuś

Poradź sobie z odrzuceniem. I odzyskaj własne życie!

Najprawdopodobniej każdy doświadczył go przynajmniej raz w swoim życiu. Bliscy zapomnieli o twoich urodzinach. Nie zaproszono cię na imprezę klasową. Zostałeś wybrany jako ostatni do składu drużyny...

Skomentuj artykuł

Bruksela: jedna trzecia rosyjskiego personelu dyplomatycznego to oficerowie wywiadu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.