Były rektor paryskiego uniwersytetu oskarżony o zbezczeszczenie zwłok

Były rektor paryskiego uniwersytetu oskarżony o zbezczeszczenie zwłok
Fot. Kizoa Team / Unsplash
5 miesięcy temu
PAP/kb

Frederic Dardel, były rektor Uniwersytetu Paryskiego został oskarżony o zbezczeszczenie zwłok. Mężczyzna według wstępnych ustaleń miał dopuszczać m.in. do przechowywania w nieodpowiednich warunkach ciał darowanych uczelni w celach badawczych.

Sprawę po raz pierwszy opisał w 2019 r. magazyn "L'Express". Z jego śledztwa wynikało, że dziesiątki zwłok podarowane uniwersyteckiemu Centrum Donacji Ciał leżały "ułożone w sterty na noszach, nagie, w stanie rozkładu i z otwartymi oczami", a niektóre były pogryzione przez myszy.

Gazeta pisała o "masowym grobie w samym sercu Paryża". Donosiła także, że w niektórych przypadkach ciała sprzedawano prywatnym firmom, np. do testów wypadkowych samochodów.

Do czasu zamknięcia Centrum w 2019 roku placówka ta, działająca od 1953 roku, otrzymała setki zwłok.

Zlecone przez rząd francuski śledztwo przeprowadzone w czerwcu ubiegłego roku potwierdziło, że w placówce doszło do "poważnych etycznych naruszeń". Agencja AFP podała, że dwójka asystentów w laboratorium już wcześniej została oskarżona o zbezczeszczenie zwłok.

Prawniczka Dardela wskazywała, że jej klient wielokrotnie, ale bezskutecznie prosił o rządowe dofinansowanie na renowację Centrum. Argumentowała, że zły stan placówki to skutek zaniedbania ze strony rządu.

Po zamknięciu Centrum Donacji Ciał Dardel pracował jako asystent minister szkolnictwa wyższego Frederique Vidal, a od września ubiegłego roku kierował działem we francuskim państwowym ośrodku badawczym CNRS.

Źródło: PAP / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Renzo Allegri
39,90 zł

Wstrząsający zapis drogi do zbawienia, którą ojciec Pio przebył pośród brutalnych oskarżeń i zniewag. Autor sięgnął do nieznanych dotąd materiałów gromadzonych w tajemnicy przez przyjaciół zakonnika z Pietrelciny. Rzucają one nowe światło na straszliwe próby,...

Skomentuj artykuł

Były rektor paryskiego uniwersytetu oskarżony o zbezczeszczenie zwłok
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.