Cenny popiół? Wynalazek rodem z AGH

Cenny popiół? Wynalazek rodem z AGH
(fot. the_peach / sxc.hu)
"Dziennik Polski" / PAP / pz

Dzięki stworzonej przez naukowców z AGH, nowoczesnej metodzie przetwarzania popiołu, można z niego produkować materiały budowlane - informuje "Dziennik Polski".

"Opracowaliśmy nowatorską metodę przetwarzania ubocznych produktów spalania, czyli popiołu. Pozwoli ona zwiększyć jego zastosowanie i nadać mu dodatkową wartość" - mówi prof. Jerzy Dyczek z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH, który kieruje projektem.

Badania przeprowadzone w AGH wykazały, że popiół z węgli może z powodzeniem zastąpić naturalne surowce potrzebne do tworzenia materiałów budowlanych. Z odpowiednio przetworzonego popiołu można uzyskać m.in. wartościowy dodatek do cementu i betonu.

Sprawdza się również w spoiwach potrzebnych do budowy dróg oraz do ulepszania i uszczelniania wałów przeciwpowodziowych. Nadaje się także do produkcji ściennych płytek okładzinowych, dachówek oraz cegieł.

DEON.PL POLECA

Naukowe know-how z AGH zyskało zainteresowanie wśród zakładów przemysłowych. Uczelnia podpisała już ponad 20 umów licencyjnych, w ramach których firmy będą wdrażać wyniki badań i dążyć do tego, by wyprodukować materiały budowlane proponowaną przez naukowców metodą.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Cenny popiół? Wynalazek rodem z AGH
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.