Chcą zainwestować w Gubałówkę 100 mln zł

(fot. Kamil Porembiński/flickr.com/CC BY-SA 2.0)
PAP / psd

100 mln zł chcą zainwestować Polskie Koleje Górskie w infrastrukturę narciarską na Gubałówce - poinformował PAP prezes zarządu PKG Zbigniew Rekusz. Na Gubałówce mają powstać nowe wyciągi krzesełkowe i nowe trasy narciarskie, które mogą ruszyć już za dwa lata.

"Nasz plan zakłada powrót narciarzy na Gubałówkę oraz stworzenie atrakcyjnych turystycznie obiektów, co będzie się wiązało z przebudową zarówno dolnej, jak i górnej stacji kolejki linowo-terenowej" - powiedział PAP Rekusz.

Inwestycja na Gubałówce zakłada wytyczenie trzech nowych tras, powstanie dwóch nowych wyciągów krzesełkowych, cztero- lub sześcioosobowych, o długości 1400 i 1000 metrów. Planowane trasy mają być dłuższe i szersze niż dostępne obecnie na górnej polanie. Trasy będą zlokalizowane na prawo od obecnej trasy - patrząc z dolnej stacji w kierunku szczytu. Dodatkowo, zainstalowane zostaną dwa nowe orczyki, z których jeden ma służyć dla użytkowników snowparku, drugi będzie przeznaczony dla najmłodszym narciarzy.

Warunkiem powstania nowych tras jest uzyskanie zgody od właścicieli wszystkich nieruchomości pod planowaną inwestycję. "Prowadzimy już rozmowy w tej sprawie. Biorąc pod uwagę zaawansowanie rozmów i pozytywne nastawienie mieszkańców, uruchomienie tras może nastąpić w sezonie zimowym 2016/2017" - wyjaśnił członek zarządu Polskich Kolei Linowych Jan Lasyk. Planowana jest również budowa m.in. śnieżnego parku tematycznego i podziemnego parkingu samochodowego.

Zarząd PKL prowadzi rozmowy z właścicielami działek, po których przebiega stara, legendarna trasa zjazdowa na Gubałówce. "Mamy nadzieję na jej ponowne uruchomienie w przyszłym sezonie. Jej ponowne otwarcie połączone z udostępnieniem nowej infrastruktury uczyniłoby z Gubałówki bardzo atrakcyjne miejsce dla narciarzy o różnym stopniu zaawansowania" - powiedział Lasyk. Od 2005 r. główna trasa narciarska na Gubałówce jest zamknięta ze względu na brak porozumienia z niektórymi właścicielami działek, po których przebiega trasa.

Kolej linowo-terenowa na szczyt Gubałówki (1126 m n.p.m.) została wybudowana w 1938 roku przez Ligę Popierania Turystyki. Kolejką na szczyt w ciągu godziny może wyjechać dwa tysiące osób. Na górnej polanie Gubałówki znajduje się wyciąg orczykowy i trasa narciarska długości ponad trzystu metrów.

W wyniku prywatyzacji Polskich Kolei Linowych kolej linowo-terenowa na Gubałówkę stała się własnością powołanej przez samorządy z Podhala spółki Polskie Koleje Górskie. Większościowym akcjonariuszem PKG jest fundusz inwestycyjny Mid Europa Partners, który w momencie finalizacji transakcji objął ponad 98 proc. akcji tej spółki. Do PKG należy m.in. kolej linowa na Kasprowy Wierch oraz kolejki terenowe w Krynicy, Szczawnicy i Międzybrodziu Żywieckim.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Chcą zainwestować w Gubałówkę 100 mln zł
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.