Chiny notują największe ożywienie gospodarki od 1992 roku

Chiny notują największe ożywienie gospodarki od 1992 roku
Fot.: energepic.com/pexels.com
3 tygodnie temu
PAP/tkb

Po potężnym skurczeniu się chińskiej gospodarki o 6,8 proc. w związku z wybuchem pandemii przyszedł czas ożywienia. W pierwszym kwartale 2021 roku chińskie PKB wzrosło aż o 18,3 proc (licząc rok do roku), to najwyższe tempo wzrostu od 1992 roku kiedy zaczęto w tym kraju publikować kwartalne dane o stanie gospodarki - podała PAP.

Do ożywienia gospodarki niewątpliwie przyczynił się eksport i liczne zamówienia z zagranicy. Należy też dodać do tego wzrost konsumpcji wewnętrznej - obroty sprzedaży detalicznej w marcu były o 34,2 proc. wyższe niż rok wcześniej.

Pierwotne przewidywania ekonomistów donosiły o wzroście PKB w Chinach na poziomie około 19 procent (rok do roku). Równocześnie ci sami ekonomiści za pośrednictwem agencji Reutera informują, że "ten wzrost ustabilizuje się w kolejnych kwartałach bieżącego roku".

W całym 2020 roku odnotowano w Chinach wzrost PKB o 2,3 proc. - był to najmniejszy wzrost zanotowany tam od 44 lat. Pekin podkreślał jednak, że "Chiny były jedyną dużą gospodarką świata, która wyszła w ubiegłym roku z kryzysu koronawirusowego z dodatnim wynikiem PKB" - informuje PAP.

Źródło: PAP/tkb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Piotr Nesterowicz
27,93 zł
39,90 zł

Stary piecyk gazowy, stolik z ceratą w ciasnej kuchni, na balkonie wytarty taboret. Małe mieszkanie w małym bloku małego miasta. Choć mijają dekady, nic się nie zmienia. Niech nas jednak nie zwiedzie poczciwa kawa z...

Skomentuj artykuł

Chiny notują największe ożywienie gospodarki od 1992 roku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.