Prodemokratyczni działacze skazani za protesty w Hong Kongu

Prodemokratyczni działacze skazani za protesty w Hong Kongu
Protest w Hong Kongu w 2019 roku. Zdj.: YT/VOX
1 miesiąc temu
PAP/RTHK/tkb

Do 18 miesięcy więzienia za protest z 2019 roku wymierzył sąd w Hongkongu wobec dziewięciorga wpływowych działaczy demokratycznych. Wśród nich znajdują się wydawca prasowy Jimmy Lai oraz pionier tamtejszego demokratycznego ruchu Martin Lee.

Do protestu doszło w sierpniu 2019 roku. Miał on pokojowy charakter, ale uczestnicy bez zgody policji przeszli do dzielnicy biznesowej oraz przed budynki tamtejszej administracji. Według jego organizatorów na ulice wyszła blisko jedna czwarta mieszkańców Hongkonu (ponad 1,7 mln osób). Wszystkich oskarżonych uznano za winnych zwołania lub udziału w owym proteście - podaje PAP.

Hongkońska stacja RTHK przekazała, że większość skazanych to byli posłowie tamtejszego parlamentu. Pięć osób otrzymało karę bezwzględnego więzienia, czworo wyroki w zawieszeniu.

Na 18 miesięcy więzienia został skazany jedynie Leung „Długie Włosy” Kwok-hung - popularny były polityk. Założyciel krytycznego wobec władz dziennika „Pinggwo Yatbou” („Apple Daily”) Jimmy Lai oraz weteran ruchu demokratycznego Lee Cheuk-yan mają trafić do więzienia na rok. Cyd Ho - była członkini Rady Legislacyjnej Hongkongu (Legco) i Au Nok-hin - były polityk - na, odpowiednio, osiem i 10 miesięcy więzienia.

82-letni Marin Lee, nazywany w Hongkongu „ojcem demokracji” został skazany na 11 miesięcy w zawieszeniu na dwa lata. Wyroki zawieszono również Albertowi Ho, Margaret Ng i Leung Yiu-chungowi. Komentatorzy oceniają działania przeciwko wieloletnim działaczom demokratycznym jako kolejny przejaw zacieśniania kontroli nad Hongkongiem przez komunistyczny rząd centralny Chińskiej Republiki Ludowej.

Cyd Ho podkreśliła, że w jeszcze gorszej sytuacji są dziesiątki działaczy, których władze oskarżyły o działalność wywrotową za udział w przygotowaniu prawyborów obozu demokratycznego. Na mocy narzuconych przez Pekin przepisów bezpieczeństwa państwowego grozi za to nawet dożywocie - donosi PAP.

Źródło: PAP/RTHK/tkb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Reyes Monforte
31,43 zł
44,90 zł

Tych wspomnień nie zniszczy nawet piekło obozu koncentracyjnego

We wrześniu 1943 roku Ella zostaje wywieziona do obozu w Auschwitz-Birkenau. Od razu staje się uprzywilejowaną więźniarką i pomocnicą Marii Mandel zwanej Bestią. Mimo że Ella ma...

Skomentuj artykuł

Prodemokratyczni działacze skazani za protesty w Hong Kongu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.