Ogniska koronawirusa w Chinach. Stanęły fabryki

Ogniska koronawirusa w Chinach. Stanęły fabryki
fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY
PAP / pk

Nowe ognisko wariantu Delta koronawirusa w zagłębiu przemysłowym w prowincji Zhejiang na wschodzie Chin wstrzymało pracę fabryk, a w mieście Dongguan na południu kraju po wykryciu czterech infekcji mieszkańcy kierowani są w środę na przymusowe testy przesiewowe.

"Zero tolerancji" dla wirusa

COVID-19 jest w Chinach zasadniczo pod kontrolą od ponad półtora roku, ale władze stosują zasadę "zero tolerancji" dla wirusa i stanowczo reagują nawet na pojedyncze infekcje, by nie dopuścić do nawrotu pandemii na szeroką skalę.

W środę państwowa komisja zdrowia zgłosiła 67 nowych zachorowań na COVID-19, w tym 50 przypadków, w których do zakażenia doszło na terenie kraju. 45 z nich wykryto w uprzemysłowionej prowincji Zhejiang, która walczy z pierwszym dużym ogniskiem choroby od opanowania początkowej fali z początku 2020 roku.

DEON.PL POLECA

Łącznie w regionie stwierdzono w ostatnich dniach już ponad 200 zachorowań, między innymi w miastach Ningbo, Hangzhou i Shaoxing. Tysiące ludzi skierowano na kwarantannę, mieszkańcom obszarów ryzyka zakazano wyjazdu, odwoływano loty i przejazdy pociągów, a kilkanaście spółek giełdowych wstrzymało produkcję w prowincji.

W Zhejiangu siedziby ma wiele małych i średnich przedsiębiorstw, a znaczna część z nich produkuje towary na eksport. Nowe ognisko koronawirusa grozi opóźnieniami dostaw. Przed obecną falą infekcji władze prowincji zgłosiły w 2021 roku tylko jeden potwierdzony przypadek choroby.

Konsekwencje prawne dla ludzi, którzy nie chcą się podporządkować

W zamieszkanym przez 10,5 mln ludzi mieście Dongguan w prowincji Guangdong, określanym jako "fabryka świata", wykryto natomiast w ostatnich dniach cztery infekcje. Władze zarządziły w środę masowe testy przesiewowe i zagroziły mieszkańcom konsekwencjami prawnymi, jeśli się nie podporządkują - przekazał dziennik "South China Morning Post".

Z kolei w Kantonie, stolicy Guangdongu, służby medyczne potwierdziły we wtorek zakażenie nowym wariantem koronawirusa - Omikron u 67-latka, który pod koniec listopada przyjechał z zagranicy i przeszedł dwutygodniową kwarantannę, w czasie której wielokrotne testy nie wykryły infekcji.

Według chińskich mediów mężczyzna zakończył kwarantannę w hotelu, a następnie przyleciał do Kantonu z Szanghaju. Dopiero w Kantonie wykryto u niego zakażenie w czasie kwarantanny domowej. Władze ChRL wymagają od osób wjeżdżających do kraju przejścia co najmniej 14-dniowej kwarantanny w hotelu, a następnie w większości miast co najmniej 7-dniowej kwarantanny domowej.

67-latek jest drugą osobą, u której wykryto zakażenie Omikronem w Chinach kontynentalnych. W Hongkongu, który jest specjalnym regionem administracyjnym ChRL, zgłoszono dotąd dziewięć infekcji nowym wariantem, wszystkie wśród osób przybywających z zagranicy.

 

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
red. kard. Walter Kasper, George Augustin

Doświadczenie, które nas połączyło

Jak niegdyś z uczniami na drodze do Emaus, tak i w przyszłości Pan będzie z nami w drodze, obecny w swoim słowie i w łamaniu eucharystycznego chleba. Powie nam: „Nie bójcie...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Ogniska koronawirusa w Chinach. Stanęły fabryki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.