Cięcia w BBC. Zamkną dwie stacje radiowe
Brytyjski nadawca publiczny BBC zamknie dwie stacje radiowe: BBC6 Music oraz Asian Network z końcem 2011 roku, a internetowy dział korporacji – BBC Online – do 2013 roku zostanie zredukowany o 25 proc.
O zmianach poinformował we wtorek dyrektor generalny Mark Thompson. Odczytywane są jako koniec ekspansji korporacji, ostatnio krytykowanej za to, że 37 jej dyrektorów zarabia więcej niż premier Gordon Brown (roczna pensja premiera to 198 tys. funtów szterlingów), nie licząc niektórych prezenterów-gwiazdorów.
Środki zaoszczędzone w wyniku cięć BBC przeznaczy na tzw. programy jakościowe, którymi chce się różnić od konkurentów.
Inna zmiana przewiduje zmniejszenie wydatków na zakup amerykańskiej produkcji telewizyjnej o 20 proc. Na zakup praw do transmisji imprez sportowych BBC nie będzie mogło wydać więcej niż 300 mln funtów.
Radio BBC2 otrzymało polecenie zadbania o większą wyrazistość programową i nastawienia się na bardziej wybredny segment słuchaczy, a komercyjne ramię BBC – BBC Worldwide odsprzeda dział publikacji prasowych, w tym popularny tygodnik "Radio Times" wychodzący od 1923 roku.
Związki zawodowe twierdzą, że 600 pracowników BBC straci pracę (na ogólną liczbę ok. 30 tys.). – Cięcia są zupełnie niepotrzebne, a ich jedynym motywem są względy polityczne – skomentował doniesienia sekretarz generalny związku zawodowego BECTU Gerry Morrissey.
– Nie ulega wątpliwości, że BBC została popchnięta do tych działań przez konkurentów i klimat polityczny przed wyborami powszechnymi – dodał.
Thompson spotka się w środę ze związkowcami, ale już teraz grożą oni strajkiem. Konkurenci BBC, głównie imperium mediów Ruperta Murdocha, sądzą, że cięcia nie idą wystarczająco daleko.
BBC6 Music to w pełni cyfrowe radio popularne wśród młodzieży. 80 tys. osób podpisało się pod internetową petycją, domagając się utrzymania go. Asian Network to inna cyfrowa rozgłośnia, nastawiona na mniejszości, głównie drugie pokolenie imigrantów z Azji.
Skomentuj artykuł