Codzienne zakupy coraz droższe. We wrześniu wzrost cen może przekroczyć 4,5%

Codzienne zakupy coraz droższe. We wrześniu wzrost cen może przekroczyć 4,5%
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Depositphotos
PAP / jh

Ceny w polskich sklepach rosną szybciej niż oczekiwano. We wrześniu codzienne zakupy mogą być droższe niż w sierpniu, a analitycy przewidują dalsze wzrosty. Przyczyną są m.in. trudne warunki pogodowe i rosnące koszty produkcji.

Według raportu przygotowanego przez UCE Research i Uniwersytet WSB Merito, codzienne zakupy w sierpniu 2023 roku zdrożały średnio o 4,3% w porównaniu do ubiegłego roku, a we wrześniu wzrost cen może przekroczyć nawet 4,5% rok do roku. Wzrost ten odczuwalny jest niemal we wszystkich kategoriach produktów, co martwi wielu konsumentów.

Ceny rosną we wszystkich kategoriach

Analitycy wskazują, że w sierpniu, z 17 monitorowanych kategorii aż 16 podrożało, a tylko jedna potaniała. Dla porównania, w poprzednich miesiącach, takich jak lipiec czy czerwiec, zmiany cen były mniej dotkliwe. W lipcu wzrost wyniósł 3,9%, a w czerwcu 3,1%. Jednak we wrześniu trend ten ma przybrać na sile.

- Tendencja przyspieszenia dynamiki wzrostu cen będzie się pogłębiać - podkreśla Anna Motylska-Kuźma z Uniwersytetu Dolnośląskiego. - Ceny będą rosły szczególnie w kategoriach produktów, których nie można wykluczyć z koszyka zakupowego.

Pogoda, koszty produkcji i ochrona środowiska

Za wzrostem cen stoi kilka kluczowych czynników. Jednym z nich są trudne warunki pogodowe, które w 2023 roku dotknęły rolnictwo. Susze, zalania, burze i silne wiatry przyczyniły się do gorszych zbiorów i wyższych kosztów produkcji. Wiele upraw, zwłaszcza owoców i warzyw, wymagało dodatkowego nawadniania, co wiązało się z wysokimi kosztami.

- Latem zmagaliśmy się z ekstremalnymi warunkami pogodowymi, które doprowadziły do strat w sadownictwie i produkcji warzyw - mówi Motylska-Kuźma. 

Do tego dochodzą rosnące wymogi związane z ochroną środowiska oraz przepisy dotyczące gospodarki obiegu zamkniętego, które nakładają dodatkowe obciążenia na producentów.

Koniec tarczy antyinflacyjnej i rosnące koszty energii

Kolejnym czynnikiem wpływającym na ceny jest koniec tarczy antyinflacyjnej na energię. Od 1 kwietnia wróciła 5% stawka VAT na wybrane produkty żywnościowe, co dodatkowo podniosło koszty zakupów.

- To, co obserwujemy, to stopniowe podnoszenie cen - tłumaczy Artur Fiks z Uniwersytetu WSB Merito. - Sieci handlowe, zamiast natychmiast podnieść ceny po wzroście VAT, wprowadzały podwyżki stopniowo.

Eksperci przewidują, że do końca roku wzrost cen nie zwolni. Inflacja, choć powinna się ustabilizować w 2024 roku, może pozostać na wysokim poziomie przez kolejne lata.

Źródło: PAP / jh

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Fiona Schneider

Czy można pokochać wroga?

Sylvie zostaje wysłana do Paryża jako wyszkolona brytyjska agentka. Pracuje w kuchni słynnej francuskiej restauracji, by móc się przyjrzeć z bliska grupie niemieckich oficerów. Wśród nich jest Christoph, młody żołnierz Wehrmachtu...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Codzienne zakupy coraz droższe. We wrześniu wzrost cen może przekroczyć 4,5%
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.