Czeka nas powrót zdalnego nauczania? Minister Czarnek odpowiada

fot. PAP/Darek Delmanowicz
PAP / pk

Nie ma żadnych planów uruchamiania nauki zdalnej odgórnie przez MEiN w związku z zachorowaniami na grypę i RSV - powiedział w piątek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Szef MEiN Przemysław Czarnek pytany był podczas rozmowy w Radiu Lublin o możliwość wprowadzenia nauki zdalnej w szkołach w związku z falą zachorowań na grypę wśród dzieci.

- Nie ma żadnych planów uruchamiania nauki zdalnej odgórnie przez MEiN w związku z zachorowaniami na grypę i RSV - podkreślił Czarnek. Jak dodał, jest w tej sprawie w stałym kontakcie z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim. Powiedział, że nauka zdalna była "absolutną ostatecznością stosowaną w okresie pandemii koronawirusa, kiedy covid zabijał ludzi". - Trzeba było wtedy na kilka miesięcy wysłać dzieci i nauczycieli na naukę zdalną, ale ona wyrządziła wiele szkód - przyznał.

DEON.PL POLECA

Odpowiadając na pytanie dziennikarki o przebieg procesu powstawania kierunków lekarskich na uczelniach powiedział, że już dzisiaj jest więcej uczelni niemedycznych kształcących na kierunkach lekarskich niż uczelni medycznych. - To się rozwijało na przestrzeni ostatnich lat. Mamy nowe kierunki lekarskie, które już wykształciły absolwentów w Rzeszowie, Zielonej Górze, Olsztynie - wymienił dodając, że w tym roku wydał zgodę na uruchomienie takich kierunków w Akademii Mazowieckiej w Płocku, Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu, na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie i Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym w Częstochowie, a także słyszał o podobnych planach na Uniwersytecie Warszawskim, Politechnice Wrocławskiej i w Bydgoszczy. - W interesie państwa polskiego i wszystkich jego mieszkańców jest, żeby powstało jak najwięcej kierunków lekarskich - podkreślił.

Podsumowując 2022 r. stwierdził, że ze względu na ogromną liczbę programów i działań, które udało się zrealizować był to bardzo dobry rok dla oświaty. Jako przykłady wymienił: Laboratoria Przyszłości we wszystkich szkołach podstawowych (ponad 1 mld zł), inwestycje w infrastrukturę edukacyjną samorządową (5,2 mld zł) i w szkołach nienależących do samorządów (170 mln zł), organizację wycieczek dla kilkuset tysięcy dzieci w programie "Poznaj Polskę" (100 mln zł) i ponad 20 tys. dzieci w programie "Poznaj Polskę na sportowo", wprowadzenie przedmiotu historia i teraźniejszość, którego uczy się ponad 350 tys. młodzieży, zmiany w edukacji dla bezpieczeństwa i przywrócenie elementów przysposobienia obronnego, zakończenie ewaluacji szkolnictwa wyższego, utworzenie Akademii Kopernikańskiej, Instytutu Kolbego dla dzieci za granicą, pięciu przedszkoli państwowych dla polskich dzieci w Niemczech, podwyżki dla nauczycieli (1240 zł brutto dla najmniej zarabiających i 814 zł brutto dla najlepiej zarabiających), a także zwyżkę subwencji oświatowej (11,4 mld zł).

Mówiąc o wyzwaniach szef MEiN stwierdził, że w perspektywie 2-4 lat niż demograficzny będzie się nasilał i w systemie oświaty ubędzie kilkaset tysięcy dzieci. - Dlatego już dziś trzeba rozmawiać o przywróceniu wcześniejszej emerytury nauczycielskiej - powiedział.

- Już w styczniu będziemy rozmawiać ze związkami zawodowymi o tym, żeby przywrócić w perspektywie czasowej, konsekwentnie, ale też stopniowo uprawnienie, które zostało zabrane nauczycielom w 2009 r. przez rząd Donalda Tuska, czyli emerytura wcześniejsza po 20 latach pracy przy tablicy i 30 latach pracy w ogóle - zapowiedział Czarnek. Jak dodał, uprawnienie do wcześniejszej emerytury będzie obejmowało od kilkudziesięciu do nawet stu tysięcy nauczycieli w perspektywie kilku lat. - Żadnej zapowiedzi zwalniania nauczycieli nie ma - dodał.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Czeka nas powrót zdalnego nauczania? Minister Czarnek odpowiada
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.