Człowiek zakażony H5N6 w Chinach uznany za potencjalne zagrożenie pandemiczne

Człowiek zakażony H5N6 w Chinach uznany za potencjalne zagrożenie pandemiczne
Zdj.: chepko/depositphotos.com
PAP/tkb

W południowo-zachodnich Chinach u 55-letniego mężczyzny wykryto zakażenie wysoce chorobotwórczym wirusem ptasiej grypy typu H5N6 - podały w czwartek państwowe media. To jeden z wirusów uznawanych za potencjalne zagrożenie pandemiczne - informuje PAP.

Infekcję potwierdzono w środę w mieście Bazhong w Syczuanie. Zakażony 55-latek zgłosił się do lekarza z gorączką. Obecnie jest leczony w szpitalu, osoby z jego otoczenia poddawane są badaniom, a na fermach w okolicy miejsca jego zamieszkania prewencyjnie wybito drób – podał na swoim portalu dziennik "Renmin Ribao”.

"Eksperci ocenili, że zakażenie było spontaniczną infekcją z ptaka na człowieka, a ryzyko szerzenia się infekcji na dużą skalę jest skrajnie niskie” – podała gazeta. H5N6 jest podtypem wirusa grypy typu A.

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oceniło w raporcie, że wirusy grypy zdolne do przechodzenia ze zwierząt na ludzi „uznawane są za nowe dla człowieka i mają potencjał, by stać się zagrożeniem pandemicznym”. Zaznaczono jednak, że ryzyko odzwierzęcego zakażenia ludzi wirusem H5N6 w UE jest bardzo niskie.

Od 2014 roku władze Chin i Laosu zgłosiły łącznie 32 zakażenia wirusem A(H5N6), z czego 17 pacjentów zmarło. Wszyscy mieli kontakt z żywym drobiem, za wyjątkiem pięciu przypadków, w których źródła zakażenia nie podano – napisano w kwietniowym sprawozdaniu ECDC.

Później, między 22 maja a 22 czerwca, w Syczuanie odnotowano jeszcze jeden śmiertelny przypadek zakażenia odzwierzęcego wirusem H5N6 – wynika z najnowszego raportu ECDC z czerwca.

Źródło: PAP/tkb

Książki na wakacje ze specjalnym rabatem dla czytelników Deonu! W dniach 11-18 lipca 2021 r. wpisz kod WAKACJED i skorzystaj z 40 proc. rabatu na wszystkie książki Wydawnictwa WAM i Mando oraz 15 proc. na książki innych wydawców.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski
25,83 zł
36,90 zł

Siedem spojrzeń na granicę życia i śmierci

Współczesna medycyna coraz skuteczniej przedłuża życie. Czym się kierować przy rozwiązywaniu wynikających stąd dylematów? Jak do tych problemów należy podchodzić od strony etycznej i duchowej? Na co powinna...

Skomentuj artykuł

Człowiek zakażony H5N6 w Chinach uznany za potencjalne zagrożenie pandemiczne
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.