Czysta energia oszczędziła 350 mln ton węgla

Czysta energia oszczędziła 350 mln ton węgla
(fot. flickr.com/ by Loch 1a1a)
PAP/ ad

W 2012 r. dzięki wykorzystaniu czystej energii w Chinach udało się zaoszczędzić 350 mln ton węgla, jedna piąta całej energii wytworzonej w tym kraju pochodzi już z alternatywnych źródeł - wynika z raportu chińskiej Komisji Kontroli Energii Elektrycznej.

Według najnowszego raportu Państwowej Komisji Kontroli Energii Elektrycznej (PKKEE) Chiny zużyły w 2012 r. około 1,1 bln kWh energii wyprodukowanej przez generatory wodne, jądrowe, wiatrowe i fotowoltaiczne. Nastąpił 29-proc. wzrost w stosunku do roku poprzedniego a udział energii z takich źródeł w produkcji całej chińskiej energetyki wzrósł do 21 proc., jest to o 3,9 punktu proc. więcej niż w 2011 r.

Oszczędność 350 mln ton węgla wyliczono na podstawie danych Narodowego Zarządu Energii, według których elektrownie o mocy około 6000 kW zużywają 326 gram węgla na wyprodukowanie jednej kWh energii elektrycznej.

W rzeczywistości wiele chińskich elektrowni ma dużo niższą moc niż 6000 kW, co oznacza, że ich wydajność jest dużo mniejsza, a więc naprawdę zaoszczędzona ilość węgla jest o wiele większa, oświadczył przedstawiający raport wiceprezes PKEE, Wang Yeping.

W Chinach systematycznie zwiększa sie udział energii wytwarzanej w oparciu o źródła odnawialne, głównie za sprawą rozwoju hydroenergetyki, której produkcja w 2012 r. wzrosła o 7 proc. i osiągnęła poziom 248,9 mln kWh. Energetyka wiatrowa odnotowała wzrost o 32 proc. i wyprodukowała 3,3 mln kWh, słoneczna - wzrost o 48 proc. przy produkcji na poziomie 60,8 mln kWh, jądrowa pozostała bez zmian dostarczając 12,6 mln kWh.

W ciągu niespełna dekady Chiny podwoiły moce produkcyjne swoich hydroelektrowni. W 2004 r. ogólna ich moc wynosiła 100 mln kW i wtedy przewyższyła moc hydroelektrowni USA - tym samym Chiny zostały liderem w tej dziedzinie, a w 2010 r. moc chińskich hydroelektrowni osiągnęła 200 mln kWh.

W ciągu kilku ostatnich lat Chiny powiększyły moc swojej energetyki wiatrowej z 2 do 50 mln kW i w tej dziedzinie również stały się światowym liderem.

Wang zaznaczył, że wzrost mocy nie jest zawsze równoznaczny ze zwiększeniem produkcji. Rosnąca liczba wielkich energetycznych farm wiatrowych w północnych rejonach Chin, gdzie są bardzo dobre warunki klimatyczne dla tej dziedziny energetyki, nie znajduje na miejscu odbiorców na dostarczaną energię. Wiele problemów, głównie natury finansowej, przeżywa branża ogniw fotowoltaicznych, a po wypadku w japońskiej Fukushimie wstrzymano rozbudowę elektrowni jądrowych.

Wang stwierdził również, że wielu osiągnięciom i sukcesom w dziedzinie rozwoju energetyki opartej o alternatywne źródła energii towarzyszy sporo poważnych problemów. Największym jest nieskoordynowana budowa farm wiatrowych, która nie jest zgodna z rozwojem krajowej przesyłowej sieci energetycznej, co bardzo komplikuje sprzedaż nadwyżek energii. Farmy te mocno ze sobą konkurują i w efekcie ich opłacalność bardzo spada.

Chiny są krajem, który dokonuje znaczących postępów w dziedzinie wykorzystania źródeł czystej energii, ale w porównaniu z czołówką światową nadal mają zaległości i plasują się w środku rankingu w tej dziedzinie.

Zgodnie z założeniami planu pięcioletniego na lata 2011-2015 Chiny zwiększą ogólną moc swych generatorów wiatrowych do wartości powyżej 70 mln kW, a moc dostarczających prąd paneli słonecznych - do 20 mln kW.

Dodatkowo przewidywane jest zwiększenie do 10 mln kW mocy małych, pracujących bez połączenia z krajową siecią elektroenergetyczną, fotowoltaicznych generatorów energii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Czysta energia oszczędziła 350 mln ton węgla
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.