Do polskich firm trafią pieniądze z planu Junckera

Do polskich firm trafią pieniądze z planu Junckera
(fot. dgaszczyk / Foter / CC BY)
6 lat temu
PAP / ak

Europejski Fundusz Inwestycyjny i Bank Gospodarstwa Krajowego podpisały w środę umowę, dzięki której do polskich firm trafią pierwsze pieniądze z planu Junckera, który ma rozruszać inwestycje w Europie. Może z nich skorzystać ok. 5 tys. przedsiębiorstw.

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) - dzięki Europejskiemu Funduszowi Inwestycji Strategicznych (EFSI) - uzyska wsparcie, które umożliwi akcję kredytową wśród małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce na kwotę 1 mld zł w ciągu kolejnych dwóch lat. W środę bank podpisał pierwszą umowę z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym (EFI) w ramach unijnego programu "Cosme" wspierającego konkurencyjność małych i średnich przedsiębiorstw.

- Firmy otrzymają kredyty bez konieczności zabezpieczania ich majątkiem, dzięki zastosowaniu 80 proc. gwarancji BGK, zabezpieczonej regwarancją Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego (EFI) udzielonej w ramach programu +COSME+. Umowa z EFI umożliwi BGK uruchomienie nowego produktu gwarancyjnego oraz pobudzenie akcji kredytowej na korzystnych warunkach dla około pięciu tysięcy małych i średnich przedsiębiorstw - podkreślił BGK.

Prezes BGK Dariusz Kacprzyk wyjaśnił dziennikarzom, że środowa umowa będzie "doskonałym uzupełnieniem programu de minimis, bo nie zawiera elementu pomocy publicznej". - Jest kierowana do tych przedsiębiorców, który z różnych powodów nie mogli skorzystać z (programu gwarancji - PAP) de minimis, albo wyczerpali limit pomocy publicznej - zaznaczył.

Jak mówił, chodzi o instrument gwarancyjny, który będzie pokrywał nawet 80 proc. zobowiązań wobec banków. - Będzie znakomitym uzupełnieniem tych możliwości pozyskiwania finansowania, jakie do tej pory BGK starał się dostarczyć na rynek - podkreślił. To oznacza - jak dodał - że firmy, które mają zdolność kredytową, ale nie mają wystarczających zabezpieczeń, będą mogły skorzystać z tego instrumentu i sfinansować działalność, zarówno bieżącą, jak i inwestycyjną.

Szef BGK poinformował ponadto, że maksymalna kwota kredytu będzie mogła wynieść 600 tys. zł. Przypomniał, że z reguły mikroprzedsiębiorstwa sięgają po kredyty w wysokości ok. 200 tys. zł. Pytany, jakie będą wymagania wobec przedsiębiorców, odparł: - Klient powinien posiadać zdolność kredytową. Właściwie nie ma wyłączeń sektorowych z wyjątkiem czterech branż: produkcja broni, alkoholi, tytoniu i hazard - podkreślił.

- Europejski Fundusz Inwestycji Strategicznych (EFSI) umożliwi zwiększenie naszego wsparcia dla lokalnych firm oraz pomocy dla przedsiębiorców w uruchamianiu i rozwijaniu ich firm. Jestem przekonana, że praca z BGK, naszym wieloletnim partnerem, wspomoże tysiące polskich przedsiębiorstw z ograniczonym dostępem do finansowania ze względu na brak zabezpieczenia w celu ich wzrostu oraz stworzenia miejsc pracy - mówiła obecna na środowej uroczystości w BGK wiceprezes Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego Marjut Santoni.

Wiceminister finansów Artur Radziwiłł ocenił: - Umowa, mająca zapewnić gwarancje na finansowanie dla małych i średnich przedsiębiorstw, stanowi przykład działań, które w praktyczny sposób przyczyniają się do wzrostu konkurencyjności gospodarki i wzrostu poziomu inwestycji. - Funkcjonowanie małych i średnich przedsiębiorstw ma bowiem kluczowe znaczenie dla kondycji całej gospodarki i jej zdolności do reagowania na pojawiające się wyzwania. Wspólny projekt EFI oraz BGK doskonale wpisuje się także w działania przewidziane w Planie Inwestycyjnym dla Europy przedstawionym przez Komisję Europejską w grudniu ub.r. - zaznaczył.

Jak mówił Radziwiłł, środowa umowa jest "pierwszym projektem realizowanym w Polsce przy wsparciu Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych, który został formalnie ustanowiony na początku lipca br." - Liczymy na to, iż umowa stanowi dopiero początek serii podobnych projektów realizowanych przy wsparciu tego funduszu - dodał.

Pod koniec kwietnia minister finansów Mateusz Szczurek zadeklarował, że BGK i Polskie Inwestycje Rozwojowe zaangażują do 8 mld euro w inwestycje powiązane z planem Junckera. Pytany w środę o tę kwotę szef BGK odparł: - Zadeklarowana kwota odzwierciedla bardzo różne instrumenty finansowane, które będą wykorzystywane. Zarówno kredyty udzielane w Polsce, programy gwarancyjne (…). Będziemy szukać różnych instrumentów. Nie ukrywam, że to jest dość ambitne zadanie i z całą pewnością nie tylko o aktywność BGK będzie chodziło w tym zakresie.

W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska przyjęła kolejny pakiet działań, które mają pomóc w realizacji wartego 315 mld euro planu inwestycyjnego Junckera. Potwierdziła też decyzje ws. wsparcia gwarancjami pierwszych projektów inwestycyjnych.

Państwa członkowskie i inwestorzy prywatni mogą przesyłać do Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) propozycje projektów, które będą wspierane gwarancjami z EFSI. Realizowane mają być głównie wielkie projekty, ale 25 proc. środków ma wspierać też małe i średnie przedsiębiorstwa. Ogólnie EFSI mimo niewielkich środków na gwarancje (21 mld euro) ma dzięki efektowi mnożnikowemu wygenerować 315 mld euro inwestycji w gospodarkę UE.

Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI) jest częścią grupy EBI. Jego główną misją jest wspieranie europejskich mikro-, małych oraz średnich przedsiębiorstw poprzez udzielanie im pomocy w dostępie do finansowania.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Do polskich firm trafią pieniądze z planu Junckera
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.