Dwa psy zagryzły swoją właścicielkę. Psów tej rasy nie można mieć w Wielkiej Brytanii bez zezwolenia
Zakaz posiadania psów rasy American XL Bully bez zezwolenia wszedł w Wielkiej Brytanii w życie w lutym tego roku, po tym, jak doszło do kilku głośnych ataków tych psów na ludzi. Wyhodowane w Stanach, ważą ponad 60 kg. Ostatnią ofiarą jest 50-letnia kobieta, którą w domu zagryzły jej własne psy.
Zdarzenie miało miejsce w poniedziałek po południu w Hornchurch we wschodnim Londynie. Policja potwierdziła, że chodzi o psy rasy American XL Bully oraz że ich właścicielka miała zezwolenie na ich posiadanie. To co najmniej drugi przypadek śmiertelnego pogryzienia człowieka przez psy tej rasy od czasu, gdy 1 lutego wszedł w Anglii i Walii wszedł w życie zakaz ich posiadania bez zezwolenia (w Szkocji zaczął on obowiązywać kilka tygodni później).
American Bully to niebezpieczna rasa
Psy, których właściciele wystąpili przed końcem stycznia o zwolnienie z zakazu, muszą być wykastrowane, objęte ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej, muszą mieć wszczepiony mikroczip, a w miejscach publicznych mogą chodzić tylko w kagańcu i na smyczy. Według brytyjskiego ministerstwa środowiska zwolnienie z zakazu uzyskali właściciele ponad 35 tys. psów tej rasy.
Jednak znaczna część właścicieli zignorowała zakaz - szacuje się, że nielegalnie posiadanych jest co najmniej kilkanaście tysięcy psów tej rasy. Ich właścicielom grozi konfiskata psów w celu uśpienia, grzywna nieograniczonej wysokości, a w przypadku ataku psa na człowieka - także kara więzienia.
Zakaz posiadania American XL Bully wprowadzono po kilku głośnych atakach psów tej rasy na ludzi, do której doszło w zeszłym roku. Według przywoływanych przez brytyjskie media danych, w latach 2001-21 w Wielkiej Brytanii rocznie dochodziło do średnio trzech przypadków śmiertelnego pogryzienia ludzi przez psy, podczas gdy w latach 2022-23 odnotowano ich 23 i za więcej niż połowę z nich odpowiadała rasa American XL Bully.
W maju w Polsce doszło do podobnego ataku
American Bully to rasa wyhodowana w latach 80. XX wieku, a do jej stworzenia posłużył głównie amerykański pitbulterier. XL to większa, ważąca nawet ponad 60 kg wersja American Bully. To piąta rasa wpisana w Wielkiej Brytanii na listę zabronionych. Oprócz niej zakazane są: amerykański pitbulterier, tosa, dog argentyński i fila brasileiro.
Do podobnego ataku doszło w Polsce w połowie maja pod Oleśnicą w województwie dolnośląskim. Trzy psy tej rasy rzuciły się na 26-latkę, która przejeżdżała chodnikiem na rolkach. Pogryziona w bardzo wielu miejscach kobieta jest w śpiączce farmakologicznej, a właściciel psów usłyszał zarzuty.
Skomentuj artykuł