Dwie krakowskie uczelnie zmieniają nazwy. Ich rektorzy są zadowoleni

Akademia Ignatianum. Źródło: ignatianum.edu.pl
PAP / mł

Od 1 października dwie krakowskie uczelnie – Uniwersytet Pedagogiczny i Akademia Ignatianum będą miały nowe nazwy. Uniwersytet Pedagogiczny zacznie funkcjonować jako Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej, a Akademia Ignatianum - jako Uniwersytet Ignatianum.

O zmianie nazwy Uniwersytetu Pedagogicznego zdecydował sejm

Uniwersytet Pedagogiczny zmienia nazwę na mocy ustawy podpisanej 5 września przez prezydenta Andrzeja Dudę. Wolę zmiany nazwy, obowiązującej od 2008 r., Senat uczelni wyraził 24 kwietnia. Rozważano dwie propozycje: Uniwersytet Krakowski im. Komisji Edukacji Narodowej oraz Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Pierwsza propozycja miała większe poparcie przedstawicieli uczelni, jednak wzbudzała sprzeciw radnych Krakowa oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego – ponieważ nawiązywałaby do historycznego UJ, pierwotnie funkcjonującego jako "Uniwersytet Studium Krakowskiego", potem jako "Akademia Krakowska".

Zmiana nazwy była przedmiotem prac Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz sejmowej komisji. Ostatecznie Sejm 28 lipca br. przyjął ustawę wprowadzającą nazwę Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej.

DEON.PL POLECA

Rektor uczelni prof. Piotr Borek wyraził zadowolenie ze zmiany. "Pedagogika nadal będzie w centrum naszych badań i będzie realizowana w misji uczelni, ale pamiętając o tradycji, nie możemy zapominać, że dziś aż 21 dyscyplin jest obecnych na naszym uniwersytecie i w nich z powodzeniem prowadzimy działania badawcze" – poinformował na stronie internetowej uniwersytetu.

Ignatianum zyskuje lepszy status

Od października nazwę zmieni też Akademia Ignatianum, która stanie się uniwersytetem. Zmiana nazwy i statusu tej katolickiej uczelni, prowadzonej przez jezuitów, jest możliwa dzięki uzyskaniu lepszych wyników ewaluacji – oceny jakości działalności naukowej.

Zgodnie z prawem o szkolnictwie wyższym wyraz "uniwersytet" jest zastrzeżony dla uczelni, która uzyska kategorię naukową A+, A lub B+ w co najmniej sześciu dyscyplinach naukowych lub artystycznych. Na zwiększenie oceny wpływa też liczba i jakość publikacji naukowych.

"Zmiana była możliwa do realizacji dzięki uzyskaniu przez Akademię Ignatianum w Krakowie zwiększenia uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora i doktora habilitowanego, które aktualnie dotyczą sześciu dyscyplin naukowych w trzech dziedzinach nauk. Uzyskanie uprawnień w tak licznych dziedzinach nie byłoby możliwe bez ogromnego zaangażowania w rozwój Akademii całej Społeczności Ignatianum" – zakomunikował rektor dr hab. Tomasz Homa, prof. uczelni.

Zmiana nastąpi na mocy uchwały Senatu Akademii i dekretu przełożonego generalnego Towarzystwa Jezusowego Arturo Sosy Abascala.

Akademia Ignatianum w Krakowie jest wyższą uczelnią katolicką z prawami państwowymi prowadzoną przez Prowincję Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego. Działalność uczelni możliwa jest na podstawie "Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Konferencją Episkopatu Polski w sprawie statusu prawnego szkół wyższych zakładanych i prowadzonych przez Kościół Katolicki, w tym uniwersytetów, odrębnych wydziałów i wyższych seminariów duchownych, oraz w sprawie trybu i zakresu uznawania przez Państwo stopni i tytułów nadawanych przez te szkoły wyższe".

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dwie krakowskie uczelnie zmieniają nazwy. Ich rektorzy są zadowoleni
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.