Dwie krakowskie uczelnie zmieniają nazwy. Ich rektorzy są zadowoleni

Dwie krakowskie uczelnie zmieniają nazwy. Ich rektorzy są zadowoleni
Akademia Ignatianum. Źródło: ignatianum.edu.pl
PAP / mł

Od 1 października dwie krakowskie uczelnie – Uniwersytet Pedagogiczny i Akademia Ignatianum będą miały nowe nazwy. Uniwersytet Pedagogiczny zacznie funkcjonować jako Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej, a Akademia Ignatianum - jako Uniwersytet Ignatianum.

O zmianie nazwy Uniwersytetu Pedagogicznego zdecydował sejm

Uniwersytet Pedagogiczny zmienia nazwę na mocy ustawy podpisanej 5 września przez prezydenta Andrzeja Dudę. Wolę zmiany nazwy, obowiązującej od 2008 r., Senat uczelni wyraził 24 kwietnia. Rozważano dwie propozycje: Uniwersytet Krakowski im. Komisji Edukacji Narodowej oraz Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Pierwsza propozycja miała większe poparcie przedstawicieli uczelni, jednak wzbudzała sprzeciw radnych Krakowa oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego – ponieważ nawiązywałaby do historycznego UJ, pierwotnie funkcjonującego jako "Uniwersytet Studium Krakowskiego", potem jako "Akademia Krakowska".

Zmiana nazwy była przedmiotem prac Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz sejmowej komisji. Ostatecznie Sejm 28 lipca br. przyjął ustawę wprowadzającą nazwę Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej.

Rektor uczelni prof. Piotr Borek wyraził zadowolenie ze zmiany. "Pedagogika nadal będzie w centrum naszych badań i będzie realizowana w misji uczelni, ale pamiętając o tradycji, nie możemy zapominać, że dziś aż 21 dyscyplin jest obecnych na naszym uniwersytecie i w nich z powodzeniem prowadzimy działania badawcze" – poinformował na stronie internetowej uniwersytetu.

Ignatianum zyskuje lepszy status

Od października nazwę zmieni też Akademia Ignatianum, która stanie się uniwersytetem. Zmiana nazwy i statusu tej katolickiej uczelni, prowadzonej przez jezuitów, jest możliwa dzięki uzyskaniu lepszych wyników ewaluacji – oceny jakości działalności naukowej.

Zgodnie z prawem o szkolnictwie wyższym wyraz "uniwersytet" jest zastrzeżony dla uczelni, która uzyska kategorię naukową A+, A lub B+ w co najmniej sześciu dyscyplinach naukowych lub artystycznych. Na zwiększenie oceny wpływa też liczba i jakość publikacji naukowych.

"Zmiana była możliwa do realizacji dzięki uzyskaniu przez Akademię Ignatianum w Krakowie zwiększenia uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora i doktora habilitowanego, które aktualnie dotyczą sześciu dyscyplin naukowych w trzech dziedzinach nauk. Uzyskanie uprawnień w tak licznych dziedzinach nie byłoby możliwe bez ogromnego zaangażowania w rozwój Akademii całej Społeczności Ignatianum" – zakomunikował rektor dr hab. Tomasz Homa, prof. uczelni.

Zmiana nastąpi na mocy uchwały Senatu Akademii i dekretu przełożonego generalnego Towarzystwa Jezusowego Arturo Sosy Abascala.

Akademia Ignatianum w Krakowie jest wyższą uczelnią katolicką z prawami państwowymi prowadzoną przez Prowincję Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego. Działalność uczelni możliwa jest na podstawie "Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Konferencją Episkopatu Polski w sprawie statusu prawnego szkół wyższych zakładanych i prowadzonych przez Kościół Katolicki, w tym uniwersytetów, odrębnych wydziałów i wyższych seminariów duchownych, oraz w sprawie trybu i zakresu uznawania przez Państwo stopni i tytułów nadawanych przez te szkoły wyższe".

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Anna Sólyom

Nie potrzebujesz siedmiu żyć. Możesz być szczęśliwy w tym!

Nagore po raz kolejny znajduje się na życiowym zakręcie. Nie ma oszczędności, pomysłu na siebie, a jej ostatni związek właśnie się rozpadł. W akcie desperacji przyjmuje...

Skomentuj artykuł

Dwie krakowskie uczelnie zmieniają nazwy. Ich rektorzy są zadowoleni
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.