Dworczyk: nie ma mowy o wprowadzeniu obowiązkowych szczepień
Szef KPRM Michał Dworczyk powiedział, że „w tej chwili absolutnie nie ma mowy o wprowadzeniu obowiązkowych szczepień”. - Tego rodzaju spraw nie da się rozwiązać w sposób nakazowy. Trzeba doprowadzić do zmiany postaw społecznych - dodał Dworczyk.
Szef KPRM, który w poniedziałek przebywa w Piławie Górnej na Dolnym Śląsku, był pytany przez dziennikarzy o możliwość wprowadzenia w najbliższym czasie obostrzeń dla osób niezaszczepionych przeciw COVID-19.
- W tej chwili absolutnie nie ma mowy o wprowadzeniu przymusowych czy obowiązkowych szczepień - zapewnił szef KPRM. Przypomniał, że w kwestii szczepień rząd od początku podkreślał konieczność przeprowadzenia pewnego procesu, którego efektem będzie zmiana postaw społecznych.
Dworczyk o szczepieniach
- Bo dorośli Polacy nie są przyzwyczajeni do szczepień, widać to najlepiej po wynikach szczepień na grypę – zauważył. Dworczyk przypominał, że w rankingu realizowanym przez OECD Polska jest na przedostatnim miejscu jeśli chodzi o szczepienia osób dorosłych przeciwko grypie.
- Jeżeli chodzi o szczepienia przeciw COVID-19, jest to trochę lepszy wynik, ale też daleko niesatysfakcjonujący - podkreślił szef KPRM.
Jego zdaniem tego rodzaju spraw nie da się rozwiązać w sposób "nakazowo-rozdzielczy". - Tu trzeba doprowadzić do zmian postaw społecznych - powiedział. - Polacy muszą przekonać się, że szczepienia są jedyną drogą do tego, żeby wyjść ostatecznie z pandemii – podkreślił.
Jak wynika z danych zamieszczonych w poniedziałek na stronach rządowych, w Polsce, od 27 grudnia 2020 r., gdy rozpoczęły się w kraju szczepienia przeciw COVID-19, podanych zostało 38 mln 629 tys. 517 dawek szczepionek.
W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest 19 833 946 osób.
W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia podało, że badania potwierdziły 2950 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, najwięcej na Mazowszu i Lubelszczyźnie. Nie zmarła żadna osoba z COVID-19.
Źródło: PAP / tk
Skomentuj artykuł