"e-Sprawiedliwość" za jednym kliknięciem

"e-Sprawiedliwość" za jednym kliknięciem
Portal "e-Sprawiedliwość" ma służyć wszystkim obywatelom Unii Europejskiej
Inf. pras. / drr

Włoch podróżujący do Niemiec potrzebuje prawnika. Francuski przedsiębiorca potrzebuje informacji z węgierskiego rejestru gruntów. Estoński sędzia ma pytanie dotyczące hiszpańskiego systemu sądowego. Uzyskanie tych informacji może być kłopotliwe, dlatego Unia chce wybawić nas z kłopotu.

Od dziś działa portal „e-Sprawiedliwość” – czyli elektroniczny punkt obsługi, umożliwiający dostęp do wymiaru sprawiedliwości na terenie UE.

Portal ma służyć obywatelom, przedsiębiorcom, prawnikom i sedziom w uzyskianiu odpowiedzi na pytania prawne dotyczące kwestii transgranicznych.

Pierwsza wersja portalu liczy ponad 12 tys. stron. Znalazły się tam informacje dotyczące przepisów i praktyk we wszystkich państwach członkowskich. Na stronach portalu można na przykład znaleźć informacje na temat pomocy prawnej, szkolenia kadr wymiaru sprawiedliwości i organizacji wideokonferencji, a także linki do prawnych baz danych oraz internetowych rejestrów upadłości i rejestrów gruntów.

DEON.PL POLECA

- To wielki krok do przodu w przybliżaniu wymiaru sprawiedliwości obywatelom UE i zwiększaniu wzajemnej wiedzy na temat poszczególnych systemów prawnych. Wiedza daje zaufanie, a zaufanie daje pewność, że nasze prawa będą chronione, niezależnie od tego, w której części Europy jesteśmy - powiedziała z okazji uruchomienia portalu wiceprzewodnicząca Komisji Viviane Reding, komisarz ds. sprawiedliwości, praw podstawowych i obywatelstwa.

Dzięki portalowi obywatele Unii Europejskiej będą mogli uzyskać odpowiedzi na temat funkcjonowania systemów prawnych 27 państw członkowskich. Na portalu będą mogli znaleźć takie informacje jak, gdzie znaleźć prawnika w innym państwie, jak uniknąć kosztownych postępowań sądowych dzięki mediacji, gdzie wnieść skargę, prawo którego państwa członkowskiego ma zastosowanie w danej sprawie, a także czy mają prawo do pomocy prawnej.

Przedstawiciele prawni, notariusze i sędziowie mogą uzyskać dostęp do prawnych baz danych, skontaktować się za pomocą sieci sądowych z osobami wykonującymi ten sam zawód w innych państwach członkowskich i znaleźć informacje na temat szkolenia kadr wymiaru sprawiedliwości. Mogą również uzyskać informacje dotyczące organizacji transgranicznych wideokonferencji;

Przedsiębiorcy będą mieli dostęp do rejestrów upadłości i rejestrów gruntów oraz informacji o stosowanych przepisach i postępowaniach transgranicznych.

Treści strony internetowej portalu są dostępne w 22 oficjalnych językach UE. Linki dostępne na stronie będą odsyłać użytkowników do informacji w danym państwie członkowskim.

Portal będzie się rozwijać. Już teraz trwają prace nad kilkoma nowymi projektami - między innymi stworzeniem europejskiej wyszukiwarki orzecznictwa (ECLI), która ma ułatwiać dostęp do krajowego i europejskiego orzecznictwa w kontekście transgranicznym.

Komisja, która jest administratorem strony, będzie również w przyszłości ściśle współpracować z państwami członkowskimi, aby stopniowo wzbogacać treść strony i dodawać do niej nowe funkcje.

Wkrótce na portalu mają znaleźć się informacje dotyczące praw oskarżonych i ofiar we wszystkich państwach członkowskich UE, w tym m.in. informacje dotyczące sposobu traktowania wykroczeń drogowych w różnych państwach.

Przyszłe wersje portalu usprawnią również istniejące instrumenty wymiaru sprawiedliwości UE, umożliwiając obywatelom wszczęcie europejskiego postępowania w sprawie drobnych roszczeń lub w sprawie europejskiego nakazu zapłaty drogą internetową.

Sądy będą mogły rozpatrywać wnioski z innych państw członkowskich wnoszone drogą internetową, a także porozumiewać się ze skarżącymi i pozwanymi w danej sprawie i z sądami w innych państwach członkowskich.

Komisja Europejska chce, by do 2013 r. wprowadzić narzędzie, umożliwiające obywatelom bardziej szczegółowe poszukiwania prawnika. Portal stworzy na przykład możliwość szukania niemieckojęzycznego prawnika, specjalizującego się na Węgrzech w prawie rodzinnym lub rozwodowym.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"e-Sprawiedliwość" za jednym kliknięciem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.