Gazprom połączy Syberię z Pacyfikiem

Gazprom połączy Syberię z Pacyfikiem
(fot. TJ Morton / flickr.com / CC BY-NC-SA 2.0)
PAP / mh

Rosyjski koncern gazowy Gazprom poinformował, że rozpoczyna budowę centrum produkcji gazu w Republice Sacha w Jakucji. Firma chce rozpocząć wydobycie na olbrzymim polu naftowo-gazowym Czajadinskoje na Syberii  i połączyć je systemem gazociągów z Władywostokiem.

Gazprom ocenia zasoby gazu na polu Czajadinskoje na 1,2 bilionów metrów sześciennych to prawie dwukrotnie więcej gazu niż wydobyto w Rosji w 2011 roku. Z kolei zasoby ropy naftowej i kondensatu ocenianie są na 79,1 mln ton. Koncern chce rozpocząć wydobycie ropy w 2014 r., a gazu w 2017 r.

Gazociąg, który zamierza budować Gazprom, połączy Jakucję i Władywostok nad Pacyfikiem. Licząca 3,2 tys. km trasa będzie przebiegać równolegle do ropociągu Syberia Wschodnia - Ocean Spokojny, co - ze względu na istniejąca juz infrastrukturę - pozwoli obniżyć koszty jego budowy. Gazociągiem będzie można przesyłać rocznie 61 mld metrów sześciennych paliwa. Inwestycja ma być gotowa w 2017 roku. Projekt będzie realizowany w trudnych warunkach naturalnych i klimatycznych. Temperatura w Jakucji może spaść nawet poniżej 50 st. C w miesiącach zimowych. Skomplikowane będzie też doprowadzenie gazociągu do wybrzeża Pacyfiku - trasa przetnie torfowiska, góry i obszary o podwyższonej aktywności sejsmicznej.

Rosyjski koncern szacuje, że zainwestuje 1 bilion 200 mld rubli (ok. 36 mld dol.) w rozwój wydobycia na polu Czajadinskoje i budowę gazociągu. Równocześnie w Biełogorsku mają powstać zakłady chemiczne i zakłady produkcji helu.

DEON.PL POLECA

Kolejnym etapem rozwoju infrastruktury paliwowo-gazowej na Syberii mają być inwestycje związane z polem Kowykta, w Obwodzie Irkuckim. Pole to zostanie połączone 800 km gazociągiem z Jakucją, dzięki czemu zyska także dostęp do wybrzeża Rosji nad Pacyfikiem.

Rozważana jest także budowa połączeń gazowych z Irkuckiem i Krasnojarskiem, dzięki czemu azjatycka sieć gazowa Rosji zostanie połączona z europejską.

Gazprom informuje, że złoża w Jakucji mają być przeznaczone do zaopatrzenia w surowiec rosyjskich konsumentów oraz na eksport. W tym drugim celu Gazprom zamierza zbudować terminal gazu LNG we Władywostoku.

Zdaniem przedstawicieli koncernu, azjatycki rynek gazu jest tak samo perspektywiczny jak europejski, a być może nawet bardziej. Wskazują na znaczne zasoby gazu we wschodnie części Rosji - 53 mln metrów sześciennych na lądzie i 15 bln metrów sześciennych na morzu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Gazprom połączy Syberię z Pacyfikiem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.