O planowanej kweście poinformowała Anna Laska z Fundacji Hospicyjnej, która prowadzi gdańską placówkę im. ks. E. Dutkiewicza. Wyjaśniła, że zbiórka będzie prowadzona przez pierwsze trzy dni listopada w godz. 9.00-18.00.
Wyposażeni w identyfikatory i zaplombowane skarbonki, a ubrani w żółte koszulki wolontariusze, pojawią się na większości gdańskich nekropolii w tym na cmentarzach – Łostowickim, Garnizonowym, Oliwskim, Srebrzysku, na Chełmie, Krakowcu, w Straszynie i w Nowym Porcie, ale także w Pruszczu Gdańskim. Podziękowaniem za datki będzie symboliczne pudełko zapałek.
Laska poinformowała, że w role wolontariuszy wcieli się około 500 uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, szkół zawodowych i liceów oraz 65 ich opiekunów.
Dariusz Wołodźko z biura prasowego gdańskiego magistratu poinformował, że 1 listopada do akcji włączy się m.in. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, która będzie kwestować na cmentarzu Srebrzysko, i wiceprezydent Piotr Kowalczuk, który wybierze się na cmentarz Łostowicki.
Jak powiedziała PAP Laska, latem br. pracownicy wymieniający piorunochron zwrócili gospodarzom hospicjum uwagę, że coś złego dzieje się z głównym dachem budynku hospicjum przy ul. Kopernika w Gdańsku. Placówka poprosiła o opinię ekspertów, a ci – po zbadaniu sprawy – orzekli, że konieczne jest wzmocnienie drewnianej konstrukcji dachu.
Laska poinformowała PAP, że według planów prace przy konstrukcji miałyby zostać przeprowadzone w przyszłym roku. Wyjaśniła, że ich koszt szacowany jest na około 200 tys. zł. Dodała, że gospodarze placówki mają nadzieję, że w ramach kwesty uda się zebrać odpowiednią kwotę.
Obiekt przy ul. Kopernika w Gdańsku, w którym hospicjum ma swoją siedzibę, został oddany do użytku kilkanaście lat temu – w 2002 r. Przy okazji naprawy konstrukcji dachowej jego gospodarze chętnie przeprowadziliby też inne prace modernizacyjne na poddaszu, w tym np. wymianę biegnących tam instalacji. Zakres prac zależeć będzie jednak od pozyskanych pieniędzy.
Dom hospicyjny przy ul. Kopernika 6 w Gdańsku przygotowany jest na stacjonarną opiekę nad 29 pacjentami. Pracownicy i wolontariusze hospicjum sprawują jednak pieczę nad dużo większym gronem chorych przebywających w domach. W ramach Funduszu Tumbo Pomaga, starają się także pomóc dzieciom osieroconym z powodu choroby rodziców. Jak poinformowała Laska, w sumie rocznie pod opieką placówki pozostają blisko dwa tysiące osób.
Laska podkreśliła, że opieka świadczona przez hospicjum jest bezpłatna – finansowana z Narodowego Funduszu Zdrowia. "Środki te nie wystarczają jednak na zapewnienie odpowiedniego wsparcia wszystkim potrzebującym i zabezpieczenie całej działalności placówki" – wyjaśniła.
Poinformowała, że w 2018 r., dzięki kwestom na gdańskich cmentarzach, udało się zebrać ponad 140 tys. zł. "To kwota, która umożliwia np. miesiąc opieki nad 47 dorosłymi osobami w ich domach" – dodała.
Skomentuj artykuł