Gorsza pamięć, kiepska koncentracja, zapominanie słów? Naukowcy znaleźli jedną z przyczyn

Gorsza pamięć, kiepska koncentracja, zapominanie słów? Naukowcy znaleźli jedną z przyczyn
Fot. Alevision / Unsplash.com
PAP/mł

- Osoba, która pali papierosy regularnie, a poza tym jest całkiem zdrowa, jest narażona na to, że będzie mieć mniej sprawny mózg - twierdzi Neal S. Parikh, jeden autorów badania dotyczącego zależności między paleniem papierosów a zdolnościami poznawczymi. 

Badanie przeprowadzili naukowcy z Weill Cornell Medicine w Nowym Jorku. Objęto nim 3244 osoby w wieku 60 lat i starszych, w większości rasy białej. Wynikło z niego, że im więcej palą osoby starsze, tym gorsze mają wyniki w testach na zdolności poznawcze. Co ważne, badanie wykazało, że palenie ma związek z gorszymi wynikami w testach oceniających zdolności poznawcze niezależnie od współwystępujących chorób przewlekłych, znanych z negatywnego wpływu na sprawność umysłową, jak nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca typu 2.

DEON.PL POLECA
Gorsza pamięć, koncentracja, płynność mowy

Każda badana osoba przeszła testy wykorzystywane do oceny zdolności poznawczych, takie jak przypominanie sobie słów, płynność mowy, szybkość przetwarzania informacji, koncentracja uwagi oraz pamięć robocza (inaczej krótkotrwała). We krwi badanych sprawdzano też poziom metabolitu nikotyny o nazwie kotynina (który utrzymuje się dłużej niż nikotyna).

Okazało się, że wyższy poziom kotyniny (który jest skutkiem palenia większej liczby papierosów) miał związek ze znacznie gorszymi wynikami w testach oceniających szybkość przetwarzania informacji, koncentrację uwagi i pamięć roboczą. Zależność ta utrzymywała się też u osób z cukrzycą typu 2 oraz nadciśnieniem, czyli schorzeniami, które mogą negatywnie wpływać na zdolności poznawcze. Wysoki poziom kotyniny nie był jednak związany z istotnymi różnicami w wynikach testów oceniających płynność mowy czy ogólne zdolności pamięciowe.

Skutek palenia: mózg działa gorzej

Zdaniem Parikha, wyniki te sugerują, że palenie ma wystarczająco silny wpływ na zdrowie mózgu, niezależnie od występowania innych schorzeń, które typowo wiąże się z pogorszeniem zdolności poznawczych.

Naukowcy podkreślają, że rezultaty ich badania mogą skłonić pracowników medycznych do tego, by bardziej zachęcali pacjentów do rzucenia nałogu palenia, niezależnie od wieku.

- Nasze wyniki rodzą również zagadnienie do przyszłych badań: Czy jeśli osoby z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi rzucą palenie, to postęp zaburzeń poznawczych zatrzyma się? – podkreślił Parikh.

"Nigdy nie jest za późno, żeby rzucić palenie"

Komentująca badanie  (Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego) zaznaczyła, że ze względu na metodologię badanie nie dowodzi, iż palenie jest przyczyną pogorszenia zdolności poznawczych. Wskazuje jedynie, że między paleniem a spadkiem zdolności intelektualnych istnieje wyraźny związek.

- Badanie to wspiera stanowisko American Heart Association, że palenie stanowi duże zagrożenie dla zdrowia, że skuteczne poradnictwo i terapie pomocne w rzucaniu palenia powinny być dostępne dla wszystkich oraz że zaprzestanie palenia powinno być pilnym priorytetem dla palaczy w każdym wieku. Nigdy nie jest za późno, by rzucić – podsumowała Rose Marie Robertson z American Heart Association.

Wyniki badania zostaną zaprezentowane na Międzynarodowej Konferencji nt. Udaru Mózgu w Nowym Orleanie, organizowanej przez American Stroke Association (Amerykańskie Stowarzyszenie Udaru Mózgu).https://www.eurekalert.org/news-releases/941572

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gill Paul

Historia o wielkiej miłości, namiętnościach, pasji, zdradzie i tragedii

Jackie Kennedy, pierwsza dama, ikona mody i ulubienica Ameryki nie jest szczęśliwa ze swoim nadmiernie ambitnym i niewiernym mężem. Kiedy więc dostaje propozycję spędzenia wakacji na...

Skomentuj artykuł

Gorsza pamięć, kiepska koncentracja, zapominanie słów? Naukowcy znaleźli jedną z przyczyn
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.