MZ: rocznie z powodu chorób wywołanych paleniem umiera 70 tys. Polaków

MZ: rocznie z powodu chorób wywołanych paleniem umiera 70 tys. Polaków
Fot. Paweł Czerwiński / Unsplash
PAP / pk

Rocznie z powodu chorób wywołanych paleniem umiera 70 tys. Polaków; to jedna z przyczyn przedwczesnych zgonów z powodu nowotworów, miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca czy udarów – przypomina Ministerstwo Zdrowia przed przypadającym w niedzielę Światowym Dniem bez Tytoniu.

"Z powodu chorób odtytoniowych umiera rocznie około 70 tysięcy osób, co stanowi 17 proc. wszystkich zgonów w Polsce" - przytacza resort na swojej stronie statystki.

DEON.PL POLECA

MZ wskazuje, że palenie tytoniu to jedna z przyczyn przedwczesnych zgonów z powodu wielu chorób - raka płuca, nowotworów głowy i szyi, miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca i udarów oraz chorób układu oddechowego m.in. przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

Szczególnie drastyczne skutki palenie tytoniu ma u kobiet, ponieważ to właśnie nowotwory płuca są najczęstszą onkologiczną przyczyną zgonu kobiet. „Od kilku lat więcej kobiet umiera w Polsce z powodu raka płuca niż z powodu raka piersi!” – alarmuje ministerstwo zdrowia.

Dodatkowo zwraca też uwagę na ten problem wśród młodzieży. „Szacuje się, że co drugi nastolatek w Polsce pali. Niemal 60 proc. osób w wieku 15-18 lat przynajmniej raz w życiu sięgnęło po papierosa. Młodzi ludzie z reguły zaczynają palenie w wieku 12-14 lat, ale niektórzy wcześniej, nawet – co może się wydawać szokujące – w wieku 8 lat” – wylicza i informuje, że dym tytoniowy zawiera około 7 tys. związków chemicznych, z czego 70 rakotwórczych, ale też wiele z nich ma działanie toksyczne wobec układu sercowo-naczyniowego i oddechowego.

Równocześnie resort odnosi się do palenia, jak i wapowania, czyli używania papierosów elektronicznych innych nowatorskich wyrobów tytoniowych typu „jool”, „vype”, „iqos”, w kontekście choroby COVID-19. Wskazuje, że naukowcy są zgodni, że stosowanie tych używek wpływa na znacznie cięższe przechodzenie tej infekcji.

„Niektóre badania wskazują na wyższe ryzyko infekcji SARS-CoV-2 u osób palących, ale wszystkie dowodzą cięższego przebiegu COVID-19 i większej częstości zgonów z tego powodu u osób palących. W opinii ekspertów pandemia COVID-19 to doskonały moment na rzucenie palenia” – podkreśla na stronie MZ.

Resort przypomina też, że prowadzi kampanię społeczną realizowaną w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030. Jej celem jest obniżenie zachorowalności na choroby nowotworowe przez edukację zdrowotną, promocję zdrowia i profilaktykę, w tym kształtowanie świadomości prozdrowotnej i propagowanie zdrowego stylu życia. Szczegóły na temat kampanii dostępne są na stronie planujedlugiezycie.pl

Równolegle trwa zainicjowana przez resort kampania społeczna #STOPFEJKFRIENDS, upowszechniająca wiedzę na temat szkodliwości palenia tytoniu i używania elektronicznych papierosów – w szczególności przez osoby poniżej 18 roku życia.

Kampania #STOPFEJKFRIENDS jako pierwsza kampania skierowana do młodzieży podejmuje temat szkodliwości palenia e-papierosów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

MZ: rocznie z powodu chorób wywołanych paleniem umiera 70 tys. Polaków
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.