Hiszpania. Kompletna zbroja odkryta w trakcie prac archeologicznych

Hiszpania. Kompletna zbroja odkryta w trakcie prac archeologicznych
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. pl.depositphotos.com)
PAP/dm

Kompletną zbroję, składającą się z niemal 50 elementów, odkryli archeolodzy w trakcie prac w ruinach zamku w okolicach miejscowości Matilla de los Canos del Río w prowincji Salamanka.

Jak poinformował lokalny serwis salamanca24horas.com, odkrytej zbroi towarzyszyło ponad trzydzieści grotów i pocisków, kusza z dekoracją z kości oraz nóż.

Prace archeologiczne i dokumentacyjne w ruinach zamku, umiejscowionego na niewielkim wzgórzu na północ od miejscowości Matilla de los Canos del Río, doprowadziły już wcześniej do odkrycia podziemnej cysterny, pozostałości okrągłych wież, a także broni pochodzącej z XVI w.

Jak powiedział archeolog Iván García Vázquez, zbroja ma wszystkie funkcjonalne elementy. Znaleziono hełm, napierśnik, ochraniacz pleców, nałokietniki i nagolenniki oraz inne zabezpieczenia rąk i nóg.

DEON.PL POLECA

- Towarzyszyła jej wysadzana kośćmi kusza, nóż i mnóstwo amunicji. Wśród grotów do kusz, które zebraliśmy, znajdują się zarówno groty, które przebijały zbroję, jak i kolce, które przebijały kolczugę. Jest też amunicja w postaci metalowych i kamiennych kul - zrelacjonował badacz.

Wśród amunicji znaleziono kawałki tzw. bolano - rodzaju kamiennej kuli armatniej, określanej również jako „kamienny strzał”.

Znaleziska zostały czasowo zdeponowane na Uniwersytecie w Valladolid, z czasem mają trafić do Muzeum w Salamance.

W artykule na temat badań serwis heritagedaily.com podał, że pierwotnie uważano, iż zamek powstał w czasie podboju Półwyspu Iberyjskiego przez Arabów w I poł. VIII w. O historii zamku niewiele wiadomo. Najprawdopodobniej został zniszczony na rozkaz króla Ferdynanda II Aragońskiego w 1505 r.

Archeologom udało się już odtworzyć układ wnętrz zamku i ścian zewnętrznych oraz prawdopodobnej bramy wejściowej. Co ciekawe, nie odnaleziono elementów architektonicznych, które odnosiłyby się do czasów kalifatu Umajjadów i tym samym potwierdzałyby hipotezę o powstaniu zamku w tamtych okolicznościach.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

Hiszpania. Kompletna zbroja odkryta w trakcie prac archeologicznych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.