Hiszpania. Kompletna zbroja odkryta w trakcie prac archeologicznych
Kompletną zbroję, składającą się z niemal 50 elementów, odkryli archeolodzy w trakcie prac w ruinach zamku w okolicach miejscowości Matilla de los Canos del Río w prowincji Salamanka.
Jak poinformował lokalny serwis salamanca24horas.com, odkrytej zbroi towarzyszyło ponad trzydzieści grotów i pocisków, kusza z dekoracją z kości oraz nóż.
Prace archeologiczne i dokumentacyjne w ruinach zamku, umiejscowionego na niewielkim wzgórzu na północ od miejscowości Matilla de los Canos del Río, doprowadziły już wcześniej do odkrycia podziemnej cysterny, pozostałości okrągłych wież, a także broni pochodzącej z XVI w.
Jak powiedział archeolog Iván García Vázquez, zbroja ma wszystkie funkcjonalne elementy. Znaleziono hełm, napierśnik, ochraniacz pleców, nałokietniki i nagolenniki oraz inne zabezpieczenia rąk i nóg.
- Towarzyszyła jej wysadzana kośćmi kusza, nóż i mnóstwo amunicji. Wśród grotów do kusz, które zebraliśmy, znajdują się zarówno groty, które przebijały zbroję, jak i kolce, które przebijały kolczugę. Jest też amunicja w postaci metalowych i kamiennych kul - zrelacjonował badacz.
Wśród amunicji znaleziono kawałki tzw. bolano - rodzaju kamiennej kuli armatniej, określanej również jako „kamienny strzał”.
Znaleziska zostały czasowo zdeponowane na Uniwersytecie w Valladolid, z czasem mają trafić do Muzeum w Salamance.
W artykule na temat badań serwis heritagedaily.com podał, że pierwotnie uważano, iż zamek powstał w czasie podboju Półwyspu Iberyjskiego przez Arabów w I poł. VIII w. O historii zamku niewiele wiadomo. Najprawdopodobniej został zniszczony na rozkaz króla Ferdynanda II Aragońskiego w 1505 r.
Archeologom udało się już odtworzyć układ wnętrz zamku i ścian zewnętrznych oraz prawdopodobnej bramy wejściowej. Co ciekawe, nie odnaleziono elementów architektonicznych, które odnosiłyby się do czasów kalifatu Umajjadów i tym samym potwierdzałyby hipotezę o powstaniu zamku w tamtych okolicznościach.
PAP/dm
Skomentuj artykuł