Hiszpania: ponowny pochówek generała Francisco Franco

Hiszpania: ponowny pochówek generała Francisco Franco
epa07945548 Funerary workers unload the coffin of late dictator Francisco Franco after its arrival to Mingorrubio cemetery in El Pardo, Madrid, Spain, 24 October 2019, where the coffin will be reburied after his exhumation from Valle de los Caidos memorial. Spanish dictator Francisco Franco will be exhumed on 24 October 2019, a year after the Government started the administrative procedures to remove Franco's remains from the El Valle de los Caidos memorial. Franco’s remains will be taken to Mingorrubio cemetery following Supreme Court orders. Franco has been buried at the El Valle de los Caidos memorial since his death in 1975. EPA/JAVIER LIZON / POOL EDITORIAL USE ONLY EPA-EFE/JAVIER LIZON / POOL EDITORIAL USE ONLY EDITORIAL USE ONLY EPA-EFE/JAVIER LIZON / POOL EDITORIAL USE ONLY Dostawca: PAP/EPA.
KAI / sz

W czwartek po południu trumna gen. Francisco Franco, byłego premiera Hiszpanii, została przeniesiona z bazyliki w mauzoleum hiszpańskiej wojny domowej w Dolinie Poległych na położony w podmadryckiej miejscowości El Pardo cmentarz Mingorrubio.

Ponowny pochówek został przeprowadzony z inicjatywy socjalistycznego rządu Pedra Sancheza. Premier twierdził, że przeniesienie zwłok Franco jest „konieczne z powodu zainicjowania przez generała zamachu stanu” w 1936 r., który przerodził się w trwającą do 1939 r. wojnę domową. Twierdził, że obecność Franco „uwłaczała pamięci” złożonych w Dolinie Poległych ponad 30 tys. ofiar tego konfliktu.

Rodzina generała do końca próbowała uniemożliwić ekshumację Franco. Po zatwierdzeniu przez Sąd Najwyższy w Madrycie przeniesienia zwłok polityka poza Dolinę Poległych wnuki Franco zaskarżyły ten werdykt do Trybunału Konstytucyjnego. Ten jednak przychylił się do orzeczenia Sądu Najwyższego.

Także o. Santiago Cantera, opat kompleksu klasztornego, w którego bazylice spoczywały zwłoki Franco, był przeciwny ekshumacji hiszpańskiego generała. Duchowny potwierdził w środę, że złożone przez niego doniesienie do sądu wynikało ze złamania hiszpańskich przepisów o rozdziale Kościoła od państwa. Benedyktyn wskazał, że państwo nie ma prawa prowadzić działań bez zgody władz kościelnych na terenie podlegającym ich jurysdykcji.

Opat bazyliki, w której złożony został w 1975 r. Franco, skierował też protest do władz archidiecezji Madrytu, Konferencji Episkopatu Hiszpanii, a także do Stolicy Apostolskiej. Poinformował swoich przełożonych, że od kilku dni hiszpańskie służby nie pozwalają jemu oraz braciom z zakonu benedyktynów mieszkającym w opactwie wchodzić do bazyliki, w której złożony był Franco.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Grzegorz Kramer SJ, Łukasz Wojtusik, Piotr Żyłka

Czy Kościół może być normalny? Bez tematów tabu, pouczania i krzywdzenia innych?

Grzegorz Kramer SJ i Piotr Żyłka w szczerej rozmowie z Łukaszem Wojtusikiem. 

Kontrowersyjni. Prowokujący do myślenia. Nie wahają się mówić o sprawach...

Skomentuj artykuł

Hiszpania: ponowny pochówek generała Francisco Franco
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.