Stolica Apostolska podkreśla swoją neutralność w sporze o gen. Franco

Stolica Apostolska podkreśla swoją neutralność w sporze o gen. Franco
(fot. Matías Medina/cathopic.com)
KAI / ms

Stolica Apostolska w pełni szanuje suwerenność państwa hiszpańskiego i jego systemu prawnego - stwierdził tymczasowy rzecznik Watykanu, Alessandro Gisotti odpowiadając na pytania dziennikarzy związane z zakończeniem misji przez 75-cio letniego nuncjusza apostolskiego, abp Renzo Fratiniego.

Zaznaczono, że krytyczne opinie byłego przedstawiciela papieskiego krytykującego hiszpański rząd za starania o ekshumację gen. Francisco Franco były wypowiedziane jako opinia osobista. Podkreślono, że abp Fratini już zaprzeczył, jakoby miał zamiar osądzania wewnętrznych kwestii politycznych.

"Stanowisko Stolicy Apostolskiej w sprawie ekshumacji gen. Franco jest jasne i zostało już oficjalnie wyrażone w liście, który sekretarz stanu, kardynał Pietro Parolin, wystosował w lutym do wicepremier Hiszpanii Carmen Calvo i powtórzone przez Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Hiszpanii. Stanowisko to opiera się na pełnym poszanowaniu suwerenności państwa hiszpańskiego i jego systemu prawnego" - czytamy w oświadczeniu tymczasowego rzecznika Watykanu.

13 września ub. roku Kongres Deputowanych Hiszpanii wyraził zgodę na ekshumację i przeniesienie zwłok gen. Francisco Franco poza Dolinę Poległych, gdzie został on pochowany w 1975 r. Rządzący od czerwca 2018 roku krajem socjaliści uznali przeniesienie generała za jeden ze swoich priorytetów. Według premiera pozostawanie na terenie mauzoleum w Dolinie Poległych ciała dyktatora, który zapoczątkował wojnę domową z lat 1936-1939, uwłacza pamięci ofiar tego konfliktu. Dla wielu Hiszpanów gen. Franco jest jednak bohaterem narodowym, który ocalił ich ojczyznę.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Stolica Apostolska podkreśla swoją neutralność w sporze o gen. Franco
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.