Watykan i USA organizatorami spotkania nt. wolności religijnej

Watykan i USA organizatorami spotkania nt. wolności religijnej
(fot. Deposit Photos)
KAI / sz

Watykan i Stany Zjednoczone zorganizują wspólnie spotkanie na temat wolności religijnej. Informację tę podała ambasador USA przy Stolicy Apostolskiej, Callista Gingrich podczas drugiego dnia konferencji na ten sam temat, jaka odbywa się w Waszyngtonie.

 

Szczyt ma odbyć się 2 października tego roku. Amerykańska ambasador podkreśliła, że jest on owocem konferencji organizowanej przez Departament Stanu, a która uważana jest za największe tego typu wydarzenie na świecie. Watykańskie spotkanie ma m.in. podkreślić znaczenie współpracy z organizacjami związanymi z religią w dziedzinie ochrony wolności religijnej.

Callista Gingrich podkreśliła, że promocja wolności w wyznawaniu swojej religii jest jednym z najważniejszych punktów współpracy ambasady USA i Stolicy Apostolskiej. O relacjach dyplomatycznych wypowiedział się również watykański sekretarz ds. relacji z państwami, który gości obecnie w Waszyngtonie. Abp Paul Richard Gallagher określił je jako "mocne i trwałe". Przypomniał też rolę współpracy Ronalda Reagana i Jana Pawła II w obaleniu komunizmu w Europie.

Formalne ustanowienie stosunków dyplomatycznych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, a Watykanem nastąpiło zaledwie 35 lat temu. Abp Gallagher przypomniał jednak, że więzi istniały praktycznie od początku istnienia tego państwa. Jako najstarszy przykład podał pierwszego amerykańskiego prezydenta, George’a Washingtona, który zapewnił papieżowi Piusowi VI wolność w doborze biskupów w dopiero kształtującym się państwie.

DEON.PL POLECA

Podczas waszyngtońskiej konferencja o wolności religijnej ponad tysiąc osób z całego świata zastanawia się jak zmienić los 80 proc. populacji świata, która żyje na terenach, gdzie wolność praktykowania swojej religii jest łamana.

Żelazna kurtyna prześladowań na tle religijnym musi opaść już teraz - powiedział Sam Brownback, amerykański nadzwyczajny ambasador ds. wolności religijnej na otwarcie spotkania. "Potrzebujemy waszej aktywności. Potrzebujemy waszej pasji. Potrzebujemy, abyście śmiało walczyli o wolność religii" - wzywał Brownback podkreślając, że siła jest tylko w jedności. Podziały natomiast prowadzą do upadków, które bardzo często kończą się w sposób katastrofalny.

Z kolei dr Tom Farr, przewodniczący Instytutu Wolności Religijnej podkreślił w wywiadzie dla CNA, iż fakt, że Stany Zjednoczone goszczą to wydarzenie pokazuje, jak ważny on jest dla tego kraju. Zwrócił uwagę, że USA nie może udawać, że w Korei Północnej, Chinach, czy Arabii Saudyjskiej w sprawach dotyczących wolności religijnej wszystko jest na swoim miejscu. "Nie znaczy to jednak, że nie możemy współpracować z tymi rządami" - powiedział Farr.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Watykan i USA organizatorami spotkania nt. wolności religijnej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.