Sekretarz stanu USA: Powstanie globalna instytucja ds. wolności religijnej

Sekretarz stanu USA: Powstanie globalna instytucja ds. wolności religijnej
(fot. depositphotos.com)
10 miesięcy temu
KAI / df

Stany Zjednoczone utworzą wkrótce nową organizację międzynarodową w celu propagowania wolności religijnej - zapowiedział amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo na zakończenie Międzynarodowej Konferencji nt. Wolności Religijnej. Obradowała ona w Waszyngtonie w dniach 16-18 lipca z udziałem ponad tysiąca przedstawicieli rządów, organizacji międzynarodowych, przywódców religijnych i działaczy społecznych z całego świata, w tym z Polski.

W pierwszym dniu omawiano główny temat wolności religijnej i sprawy, które ją zapewniają. Następnego dnia obradowano w trzech sesjach, na których zapoznano się z wnioskami z pierwszej debaty oraz poruszono inne zagadnienia dotyczące wolności religijnej, np. bezpieczeństwo narodowe, rozwój gospodarczy, ochrona dziedzictwa kulturowego czy kryzysy humanitarne.

W ostatnim dniu przedstawiono konkretne działania, jakie powinny podjąć rządy poszczególnych państw w celu przeciwdziałania prześladowaniom na tle religijnym i zapewnienia wolności w wyznawaniu wiary. Gośćmi tej części obrad były także osoby, które przeżyły prześladowania religijne, dzieląc się z uczestnikami swymi doświadczeniami w tym zakresie.

Na zakończenie konferencji Mike Pompeo ogłosił, że powstanie wspomniana organizacja czuwająca nad przestrzeganiem wolności wyznania, dodając, że szczegóły jej działalności zostaną ustalone później. Jednocześnie zachęcił, aby "wszystkie podobnie myślące państwa" uznały tę wolność za priorytet swych działań. "Będzie to miejsce do pracy, którą mamy wykonać, aby w ciągu roku ona rozkwitła, będzie to obrona nienaruszalnych praw wszystkich istot ludzkich do wierzenia lub niewiary, zależnie od tego, co wybiorą" - oświadczył polityk amerykański.

Oznajmił ponadto, że Albania, Kolumbia, Maroko i Watykan zaplanowały przeprowadzenie podobnych spotkań jak to w Waszyngtonie. Wcześniej, po pierwszej takiej konferencji w USA w ub.roku podobne spotkania odbyły się w Wielkiej Brytanii, na Tajwanie i w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

W swym przemówieniu sekretarz stanu ostro skrytykował głównych obecnych przeciwników Stanów Zjednoczonych - Iran i Chiny za łamanie przez nie praw człowieka. Uwięzienie przez Pekin ponad miliona Ujgurów i członków innych narodów turkojęzycznych, zamieszkujących Chiny, w większości muzułmanów, Pompeo nazwał "prawdziwą plamą naszego stulecia".

Obecni w stolicy USA działacze ujgurscy przekonywali, że Chiny zamierzają indoktrynować pokojowych muzułmanów, zmuszając ich do jedzenia wieprzowiny i do innych działań sprzecznych z islamem. Władze w Pekinie najpierw zaprzeczyły istnieniu obozów, w których przetrzymywani są Ujgurzy, później jednak określiły je jako "ośrodki ćwiczenia powołań" i próba wykorzenienia ekstremizmu.

   

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Sekretarz stanu USA: Powstanie globalna instytucja ds. wolności religijnej
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Sekretarz stanu USA: Powstanie globalna instytucja ds. wolności religijnej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.