Igrzyska OS: Belgowie są pod wrażeniem
Belgowie, którzy za cztery lata podejmować będą sportowców niepełnosprawnych intelektualnie martwią się, że mogą nie sprostać tak dobrej organizacji Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych (ELIOS), jaka jest w Warszawie.
Otwarcie imprezy w stolicy zbiegło się z decyzją Europejskiej Komisji Doradczej Olimpiad Specjalnych o powierzeniu Belgii, która w 2007 roku jednym głosem przegrała rywalizację z Polską, przeprowadzenia następnych Igrzysk - w 2014 roku.
"Musicie tak dobrze wszystko robić?" - zapytał szef belgijskiego komitetu organizacyjnego ELIOS Eddy Beckers dyrektora polskiego odpowiednika Bogusława Gałązkę. "Trudno będzie wam dorównać. Niezwykle wysoko zawiesiliście poprzeczkę" - podkreślił.
Beckers, który jest jednocześnie członkiem komisji oceniającej ELIOS z ramienia Biura Europejskiego wyjawił, że jest pod wielkim wrażeniem sobotniej uroczystości otwarcia Igrzysk na stadionie Legii oraz niedzielnego koncertu w Teatrze Wielkim "Szopen dla Olimpiad Specjalnych".
Opinii Belga wtórowała dyrektor zarządzający Special Olympics Europe/Eurasia, Irlandka Mary Davis. "Warszawa zorganizowała najpiękniejsze otwarcie Igrzysk w historii, a koncert był rewelacyjny" - oceniła. Przed stolicą Polski impreza gościła kolejno w Irlandii, Szkocji, Holandii i we Włoszech. Gałązka w rozmowie zaznaczył, że nie chce chwalić dnia przed zachodem słońca, ale jak na razie, "wszystkie tryby machiny działają sprawnie, nie ma awarii".
"W zasadzie poniedziałek, kiedy po relaksowym weekendzie życie w Warszawie nabrało tempa, był najpoważnijszym sprawdzianem wszystkich służb. Na szczególne podkreślenie zasługuje znakomita współpraca z policją, która tak dyrygowała ruchem, że nikt się nie spóźnił na zawody" - powiedział.
Dodał, że z przyjmowaniem gratulacji od zagranicznych ekip należy się wstrzymać do czwartku, dopóki nie zgaśnie Ogień Nadziei, a flaga Olimpiad Specjalnych nie zostanie przekazana Belgom.
Do 23 września na sześciu stołecznych arenach zaprezentuje się 1500 niepełnosprawnych intelektualnie sportowców z 56 krajów. Rywalizować będą w dziewięciu dyscyplinach: bowlingu, lekkoatletyce, jeździe szybkiej na wrotkach, koszykówce, 7-osobowej piłce nożnej kobiet, badmintonie, tenisie ziemnym i stołowym oraz trójboju siłowym.
Ruch Olimpiad Specjalnych objął swoim zasięgiem 180 państw i ponad trzy miliony sportowców oraz drugie tyle trenerów, działaczy i wolontariuszy.
Skomentuj artykuł