Igrzyska OS: Belgowie są pod wrażeniem

PAP/PR

 Belgowie, którzy za cztery lata podejmować będą sportowców niepełnosprawnych intelektualnie martwią się, że mogą nie sprostać tak dobrej organizacji Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych (ELIOS), jaka jest w Warszawie.

Otwarcie imprezy w stolicy zbiegło się z decyzją Europejskiej Komisji Doradczej Olimpiad Specjalnych o powierzeniu Belgii, która w 2007 roku jednym głosem przegrała rywalizację z Polską, przeprowadzenia następnych Igrzysk - w 2014 roku.

"Musicie tak dobrze wszystko robić?" - zapytał szef belgijskiego komitetu organizacyjnego ELIOS Eddy Beckers dyrektora polskiego odpowiednika Bogusława Gałązkę. "Trudno będzie wam dorównać. Niezwykle wysoko zawiesiliście poprzeczkę" - podkreślił.

Beckers, który jest jednocześnie członkiem komisji oceniającej ELIOS z ramienia Biura Europejskiego wyjawił, że jest pod wielkim wrażeniem sobotniej uroczystości otwarcia Igrzysk na stadionie Legii oraz niedzielnego koncertu w Teatrze Wielkim "Szopen dla Olimpiad Specjalnych".

DEON.PL POLECA


Opinii Belga wtórowała dyrektor zarządzający Special Olympics Europe/Eurasia, Irlandka Mary Davis. "Warszawa zorganizowała najpiękniejsze otwarcie Igrzysk w historii, a koncert był rewelacyjny" - oceniła. Przed stolicą Polski impreza gościła kolejno w Irlandii, Szkocji, Holandii i we Włoszech. Gałązka w rozmowie zaznaczył, że nie chce chwalić dnia przed zachodem słońca, ale jak na razie, "wszystkie tryby machiny działają sprawnie, nie ma awarii".

"W zasadzie poniedziałek, kiedy po relaksowym weekendzie życie w Warszawie nabrało tempa, był najpoważnijszym sprawdzianem wszystkich służb. Na szczególne podkreślenie zasługuje znakomita współpraca z policją, która tak dyrygowała ruchem, że nikt się nie spóźnił na zawody" - powiedział.

Dodał, że z przyjmowaniem gratulacji od zagranicznych ekip należy się wstrzymać do czwartku, dopóki nie zgaśnie Ogień Nadziei, a flaga Olimpiad Specjalnych nie zostanie przekazana Belgom.

Do 23 września na sześciu stołecznych arenach zaprezentuje się 1500 niepełnosprawnych intelektualnie sportowców z 56 krajów. Rywalizować będą w dziewięciu dyscyplinach: bowlingu, lekkoatletyce, jeździe szybkiej na wrotkach, koszykówce, 7-osobowej piłce nożnej kobiet, badmintonie, tenisie ziemnym i stołowym oraz trójboju siłowym.

Ruch Olimpiad Specjalnych objął swoim zasięgiem 180 państw i ponad trzy miliony sportowców oraz drugie tyle trenerów, działaczy i wolontariuszy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Igrzyska OS: Belgowie są pod wrażeniem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.