Indonezja zmienia nazwy świąt na "bardziej chrześcijańskie". Co zamiast Wielkiego Piątku?

Indonezja zmienia nazwy świąt na "bardziej chrześcijańskie". Co zamiast Wielkiego Piątku?
Indonezja. Fot. Depositphotos.com
KAI / mł

Zamiast Bożego Narodzenia - "Dzień Narodzin Jezusa Chrystusa”, zamiast Wielkiego Piątku - „Dzień Śmierci Jezusa Chrystusa”, a zamiast Wielkanocy - „Dzień Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa”. Ustępujący prezydent Indonezji Joko Widodo na kilka dni przed wyborami prezydenckimi zdecydował o zmianie nazw świąt państwowych na „bardziej chrześcijańskie”. 

Wybór ten wynikał z chęci prezydenta do pokazania bardziej pluralistycznego oblicza kraju pod względem wiary religijnej i harmonii wyznaniowej. Możliwość zmiany nazw chrześcijańskich świąt była dyskutowana od dwóch lat, o zmianę prosili wierni, którzy chcieli „bardziej chrześcijańskiej” terminologii.

Bardziej chrześcijańskie nazwy w muzułmańskiej Indonezji

W najbardziej zaludnionym kraju muzułmańskim na świecie, naznaczonym protestami związanymi z poparciem dla ministra obrony Prabowo Subianto, wspieranego przez Joko Widodo, nastąpiła niewielka, ale znacząca zmiana dla chrześcijan. Dekretem prezydenckim dotyczącym świąt państwowych Joko Widodo zdecydował o zmianie ich nazw – z terminologii islamskiej na chrześcijańską. Od lutego termin „Isa al Masih” zastąpi bardziej odpowiedni – „Jezus Chrystus”.

Decyzja zmienia także nazewnictwo świąt: Bożego Narodzenia, które będzie się nazywać „Dniem Narodzin Jezusa Chrystusa”, Wielkiego Piątku na „Dzień Śmierci Jezusa Chrystusa”, Wielkanocy na „Dzień Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa”. Wybór ten wynikał z chęci prezydenta do pokazania bardziej pluralistycznego oblicza kraju pod względem wiary religijnej i harmonii wyznaniowej.

Możliwość zmiany nazw chrześcijańskich świąt była dyskutowana od dwóch lat, odkąd minister spraw religijnych Yaqut Cholil Qoumas zaproponował to podczas spotkania z indonezyjskimi biskupami na Molukach w kwietniu 2022 roku. O zmianę prosili wierni, którzy chcieli „bardziej chrześcijańskiej” terminologii. Bez szczególnych protestów lub krytyki ze strony innych partii, w szczególności tych związanych z frakcją muzułmańską, początkowy pomysł nabrał kształtu i stał się prawem.

Decyzja o zmianie nazw chrześcijańskich świąt związana jest z wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi w Indonezji. Prezydent Widodo forsuje kandydaturę ministra obrony Prabowo Subianto i swojego syna Gibrana Rakabuminga na wiceprezydenta, podkreślając wielokulturowość, pluralizm i otwartość kraju.

14 lutego w Indonezji odbędzie się nazwany przez zagraniczne media „festiwal demokracji”. Obywatele będą wybierać nie tylko nowego prezydenta i wiceprezydenta, ale także parlamentarzystów i lokalnych przedstawicieli. Ponad 204 z 270 mln Indonezyjczyków zostało zarejestrowanych do głosowania. W ostatnich wyborach w 2019 roku frekwencja wyniosła 81 proc. Z ostatnich sondaży przedwyborczych wynika, że zwycięstwo ministra obrony Subianto wydaje się prawdopodobne. W badaniu otrzymał 51,9 proc. głosów.

KAI / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maria Oruña

Ktoś owinął w prześcieradło martwe ciało i zamurował je w ścianie. Na ostatnią podróż ofiarował rytualny amulet

Wietrzne wybrzeże Hiszpanii miało być dla Oliviera oazą spokoju. Zmęczony życiem w Londynie postanawia wyremontować willę, którą odziedziczył...

Skomentuj artykuł

Indonezja zmienia nazwy świąt na "bardziej chrześcijańskie". Co zamiast Wielkiego Piątku?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.