Wielki Piątek jest najważniejszym świętem ewangelickim

Wielki Piątek jest najważniejszym świętem ewangelickim
Fot. Jakub Kołacz SJ
PAP / jk

W Wielkim Tygodniu luteranie koncentrują myśli wokół męki Jezusa. Wspominają upokorzenie, ból i śmierć na krzyżu. Kulminacją jest Wielki Piątek, który jest najważniejszym świętem ewangelickim.

Wielki Piątek to najważniejsze luterańskie święto, które koncentruje myśli wierzących na krzyżu Chrystusa. Biskup senior diecezji cieszyńskiej Paweł Anweiler podkreślił nierozerwalność Wielkiego Piątku i niedzieli Zmartwychwstania. „Nic nie kończy się na śmierci” – podkreślił. Jak wskazała rzeczniczka Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska, „atmosfera Wielkiego Piątku jest w Kościele luterańskim niepowtarzalna. To dzień wyciszenia i zatrzymania. Jest to związane z ewangelicką duchowością, która koncentruje się na wewnętrznym doświadczaniu i przeżywaniu Chrystusa w Słowie Bożym i sakramencie. W Wielki Piątek zazwyczaj odprawiane są dwa nabożeństwa ze spowiedzią i komunią świętą. W kościołach dominuje czerń, krzyż przesłonięty jest kirem na znak żałoby, a dzwony milczą. Liturgia ma charakter żałobny: czytane są fragmenty męki Pańskiej, śpiewane pieśni pasyjne i recytowane naprzemiennie tak zwane improperia Ludu mój Ludu, cóżem Ci uczynił” – powiedziała rzeczniczka. Luteranie w Wielki Piątek przystępują do komunii. „Właśnie w tym dniu sakrament ołtarza nabiera wyjątkowej treści, przypominając o doskonałej i niepowtarzalnej ofierze złożonej przez Chrystusa na Golgocie, a także o realnej obecności ukrzyżowanego pośród ludzi. Sakrament ten przypomina o poświęceniu i miłości Boga, ale jednocześnie jest zapowiedzią zmartwychwstania, zwycięstwa życia nad śmiercią” – podkreśliła.

W parafiach luterańskich nie ma tradycji budowania grobów pańskich. Wielki Piątek jest dla luteranów dniem wolnym od pracy. Choć nie ma wymogu postu, to w niektórych domach jest on praktykowany. Czasem rezygnuje się z oglądania telewizji, słuchania radia czy korzystania z Internetu. Ten dzień to czas refleksji i zadumy pod krzyżem Zbawiciela. Z kolei Wielka Sobota będzie dniem wyciszenia, zadumy i przygotowań do Wielkanocy. Przed południem w niektórych parafiach odprawiane są nabożeństwach na cmentarzach. Młodzi luteranie zgromadzą się na spotkaniu w Jastrzębiu-Zdroju. „Bezsenna Noc to cykliczne, organizowane od 1998 r., spotkanie, które prowadzi młodzież do refleksji nad istotą świąt Wielkiejnocy” – powiedziała rzeczniczka.

Kościoły luterańskie nie praktykują rytuału poświęcenia pokarmów wielkanocnych w Wielką Sobotę. „Na podstawie biblijnej nauki o powszechnym kapłaństwie wszystkich ochrzczonych każdy wierzący poświęca Słowem Bożym i modlitwą przy stole swój pokarm przed spożyciem” – wyjaśniła Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska.

Święto Zmartwychwstania Pańskiego jest najradośniejsze w ewangelickim roku kościelnym. Upamiętnia zmartwychwstanie Chrystusa, które jest zwycięstwem nad mocą śmierci. Wielkanoc obchodzona jest w Kościele w ciągu dwóch dni: w niedzielę i poniedziałek. Wczesnym rankiem w niedzielę w niektórych parafiach odbędą się nabożeństwa rezurekcyjne. Przed południem odprawiane są nabożeństwa główne ze spowiedzią i komunią. Kolorem liturgicznym jest biel. Ponownie rozbrzmiewają dzwony i radosne alleluja. W Wielkanoc rodziny zasiadają do uroczystego śniadania. W zależności od regionalnych zwyczajów w ewangelickich domach spożywa się tradycyjne polskie potrawy wielkanocne.

DEON.PL POLECA

W Poniedziałek Wielkanocny luteranie ponownie zgromadzą się na nabożeństwach i będą wspominali historię uczniów, którzy wracali z Jerozolimy do Emaus.

W Polsce żyje około 60 tys. luteranów, z czego ponad połowa na Śląsku Cieszyńskim. Na świecie jest ponad 74 mln osób tego wyznania.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Przemysław Marek Szewczyk

Odkryj nieznane oblicze Jezusa

Czy miał rodzeństwo?
Jak wyglądały Jego relacje z rodzicami?
Czy w życiu prywatnym też czynił cuda?
Jak wyglądały kulisy Jego procesu przed Piłatem?
Co działo się z...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Wielki Piątek jest najważniejszym świętem ewangelickim
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.