Jest Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Jego sens spodoba wam się niezależnie od wieku

Jest Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Jego sens spodoba wam się niezależnie od wieku
Essa, czyli młodzieżowe słowo roku 2022, w geście przypomina hawajskie pozdrowienie surferów. Fot. Ethan Hoover / Unsplash
PAP / mł

Plebiscyt Młodzieżowe Słowo Roku 2022 został rozstrzygnięty. - Trudno nie cieszyć się, gdy zwyciężyło słowo radosne, pełne entuzjazmu i luzu - mówi przewodnicząca jury plebiscytu, prof. Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Decyzją głosujących internautów ten tytuł przypadł tegorocznemu faworytowi – słowu "essa". "Essa" jest jak wytrych. Tego słowa można użyć, gdy tylko mamy ochotę, byle w pozytywnym kontekście. - "Essa" jest jak młodzież – różnorodna i niepoddająca się szablonowym definicjom, ale za to spontaniczna i ekstatycznie emocjonalna – mówi prof. Anna Wileczek. 

Co znaczy "essa"?

Okrzyk "Essa!" towarzyszy zarówno zwycięzcom gier internetowych, jak i tym komentującym w ten sposób dobrą ocenę lub każde pozytywne doświadczenie. "Essą" można się też pozdrawiać, witać lub żegnać – wyjaśnia prof. Wileczek. Jak dodaje, wśród popularnych połączeń ze słowem "essa" znalazły się te,które wskazują na luz czy stan błogości, np. "mieć essę" lub być "na essie". 

- Mierzenie poziomu essy, czyli pozytywnego nastroju, stanu ciała i umysłu, a jednocześnie młodzieńczej odporności na całe zło świata, stało się sygnałem gotowości do dobrej zabawy. A gdy ten poziom jest niski, zawsze można "wrzucić na luz", a więc się "zessować" lub "zaessować" - mówi badaczka. 

Jak pokazać essę?

"Essa" to jednak nie tylko samo słowo. Można ją też pokazać. To charakterystyczny gest dłoni, w którym mały palec i kciuk są wyprostowane, a reszta palców zaciśnięta w pięść. Jest to też gest powitalny surferów, wywodzący się z kultury hawajskiej, choć dołączone jest do niego inne słowo - "shaka", oznaczające serdeczne pozdrowienie, ale też "wyluzuj" czy "trzymaj się". Przy pomocy "shaki" rdzenni mieszkańcy hawajów okazywali przyjaźń i zrozumienie, co wcale nie jest odległe od znaczenia nadanego naszej młodzieżowej "essie".

"Odklejka" nagrodzona przez jury

Z kolei jury postanowiło przyznać swoją nagrodę i wyróżnić wyraz "odklejka". Jak tłumaczy prof. Anna Wileczek, słowo to oznacza stany, ewentualnie osoby, które są oderwane od rzeczywistości i ten aspekt dotyczy nie tylko zachowania, samopoczucia, ale też oceny wypowiadanych treści. "Odklejkę" ma bowiem każdy, kto nie jest wystarczająco "przyklejony do rzeczywistości", wskutek czego za bardzo odpłynął w krainę marzeń i żyje w swoim świecie – powiedziała badaczka.

Dyntka, popkornina, poddymić

W tegorocznym plebiscycie pojawiły się też inne warte uwagi wyrazy, jak "popkornina" na oznaczenie tego co "fajne, młodzieżowe i cool", "dyntka", używana, gdy "wszystko się wali i nie idzie po naszej myśli" czy "poddymić", które może być zastosowane jako synonim "rozkręcania atmosfery" – wyjaśniła przewodnicząca jury.

Do plebiscytu zgłoszono ponad osiem tysięcy słów

Tegoroczny plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku trwał od 11 października. Do 8 listopada internauci zgłaszali swoje propozycje, które walczyły o przejście do finałowego głosowania. W tym czasie do bazy napłynęło 8221 różnych słów i wyrażeń. Nad regulaminowym przebiegiem konkursu czuwał organizator – Wydawnictwo Naukowe PWN oraz jury w składzie: Anna Wileczek (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), Marek Łaziński (Uniwersytet Warszawski), Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński), Bartek Chaciński ("Polityka"). W tym roku jury korzystało także z konsultacji z zespołem doradczym nastolatków z Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Młodzieżowe Słowo Roku to plebiscyt organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim. Jego celem jest wyłonienie najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń. Jak jednak wyjaśniają organizatorzy, Młodzieżowe Słowo Roku nie musi być nowe, slangowe ani najczęściej używane w danym roku. W ubiegłym roku na podium znalazły się: "śpiulkolot", "naura" i "twoja stara". Listę i definicje wybranych słów ze wszystkich edycji plebiscytu można znaleźć w Galerii Młodzieżowych Słów Roku.

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dariusz Piórkowski SJ

Czy musimy spowiadać się przed księdzem?
Co zrobić, gdy spowiednik nas nie zrozumie lub zrani?
Jak radzić sobie ze zniechęceniem?
W jaki sposób kształtować sumienie?
Czym różni się słabość od grzechu?

Skomentuj artykuł

Jest Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Jego sens spodoba wam się niezależnie od wieku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.