KE zamówiła raport ws. gazu łupkowego

KE zamówiła raport ws. gazu łupkowego
(fot. Oil and Gas/flickr.com)
PAP / psd

Pod koniec roku KE ogłosi raport z badania unijnych przepisów pod kątem wydobycia gazu łupkowego - poinformowało PAP biuro prasowe komisarza UE ds. energii. Jeśli istniejące regulacje okażą się niewystarczające, KE rozważy propozycje specjalnych przepisów.

Inny raport, badający oddziaływanie wydobycia gazu łupkowego na środowisko i zdrowie obywateli, powstał już na zamówienie komisji środowiska Parlamentu Europejskiego.

- Zorganizowaliśmy przetarg, żeby przejrzeć istniejące regulacje w UE. Chodzi o to, by sprawdzić, czy gaz łupkowy i szkody, jakie może powodować jego wydobycie, są objęte przepisami UE, czy też występuje luka prawna - powiedziała w czwartek PAP Marlene Holzner, rzeczniczka komisarza UE ds. energii Guenthera Oettingera. - Dopiero jeśli studium pokaże, że istniejąca legislacja jest niewystarczająca, możemy pomyśleć o czymś specjalnym - dodała.

Holzner zapewniła, że gaz łupkowy może być szansą dla UE na posiadanie własnych złóż, ale jego wydobycie jest "kompletnie nową technologią", która wywołuje wiele obaw. Jak dowiedziała się PAP, przetarg na badanie unijnej legislacji wygrała belgijska firma prawnicza.

- W tym momencie dyrekcja generalna ds. środowiska w KE nie przygotowuje żadnych regulacji - zapewnił z kolei PAP rzecznik unijnego komisarza ds. środowiska, Joe Hennon. Przypomniał, że już teraz obowiązują unijne przepisy środowiskowe, których trzeba przestrzegać przy tego typu projektach. - Ale wydobycie gazu łupkowego to nowa kwestia w UE i potrzebuje uważnego zbadania - dodał. Przyznał jednocześnie, że KE ma w tym względzie "swoje poglądy". - Na gaz łupkowy należy patrzeć nie tylko jako na nowe źródło energii, ale także na jego potencjalne skutki dla środowiska - powiedział Hennon.

Gaz łupkowy wydobywa się metodą tzw. szczelinowania hydraulicznego, czyli pod dużym ciśnieniem pompuje się wodę z domieszką substancji chemicznych, by rozsadzić podziemne skały i uwolnić gaz. Wg ekologów, jest to szkodliwe dla środowiska i człowieka, bo może prowadzić do zanieczyszczenia wód gruntowych. Wydobycia gazu tą metodą zakazano np. we Francji, na szeroką skalę stosują je USA. W unijnym prawie nie ma jednak regulacji w tej sprawie.

Tymczasem na zlecenie komisji środowiska PE powstał raport badający oddziaływanie wydobycia gazu łupkowego na środowisko i zdrowie obywateli. Szef komisji, niemiecki polityk Jo Leinen zapowiedział w środę, że PE podejmie debatę i zdecyduje, jakie środki zaproponuje, by chronić środowisko i zdrowie obywateli UE.

- Ten raport to wstęp do regulowania i biurokratycznego obciążania projektów wydobycia gazu łupkowego w UE tak, by eksploatacja złóż w Polsce się nie opłacała - skrytykował w rozmowie z PAP europoseł Konrad Szymański (PiS). Jego zdaniem komisja PE dąży do tego, by KE nałożyła obowiązek dodatkowych, kosztownych i czasochłonnych analiz oddziaływania na środowisko tego typu inwestycji. - Chodzi też o stworzenie nowej dyrektywy o jakości energii na wzór istniejącej dyrektywy o jakości paliw, która wylicza emisje CO2 dla produkcji poszczególnych paliw - dodał Szymański.

Odwołując się do doświadczeń amerykańskich, zamówiony przez PE raport wskazuje m.in. na wycieki zanieczyszczonej wody, gazu czy w końcu "mini trzęsienia ziemi" spowodowane niekontrolowanym pękaniem skały. Raport zauważa też, że wydobycie gazu łupkowego powoduje większe emisje CO2 niż wydobycie gazu konwencjonalnego ze względu na niższy "odzysk" gazu z głębokich odwiertów i wycieki metanu. Autorzy postulują obowiązkowe analizy projektów wydobywczych obejmujące koszty generowane w całym "cyklu życia" projektu.

Autorami raportu są przedstawiciele niemieckiego instytutu Wuppertal Institute for Climate, Environment and Energy oraz niemieckiej firmy konsultingowej Ludwig-Boelkow-Systemtechnik GmbH.

- Leinen (szef komisji środowiska PE) stał kiedyś na czele ruchu antynuklearnego. To co się dzieje dziś w Niemczech (wycofanie się z energetyki jądrowej - PAP) wznosi go na fali. Jednak trzeba pamiętać, że to KE proponuje regulacje, a postulaty może zgłaszać każdy - powiedziała PAP europosłanka Lena Kolarska-Bobińska (PO). - W kwestii gazu łupkowego obracamy się cały czas w obszarze: ktoś słyszał, ktoś napisał, nie ma jednego zbiorczego opracowania, które opierałoby się na doświadczeniach - dodała. Zauważyła, że takie doświadczenie mają eksperci z Wielkiej Brytanii, gdzie na północnym wschodzie już wydobywa się gaz łupkowy.

Zauważyła, że w Polsce przydałaby się kampania promująca wydobycie gazu łupkowego i korzyści dla społeczności lokalnych, a także krajowe przepisy regulujące tę kwestię. - Kwestia gazu łupkowego, jak soczewka skupia w sobie interesy ekonomiczne i polityczne. Na jesieni w PE szykuje się szereg +bitew+ i przesłuchań w tej sprawie - poinformowała Kolarska-Bobińska.

- Są różne interesy i będzie można obserwować, które kraje europejskie będą miały zbieżne interesy z interesami na przykład rosyjskimi w zakresie gazu łupkowego - mówił PAP w środę wieczorem wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak pytany o możliwe regulacje w UE, które ograniczałyby wydobycie gazu łupkowego w Europie.

Polska może mieć największe złoża gazu łupkowego w Europie. Wiele światowych firm wydobywczych zamierza wykonać w najbliższych latach liczne próbne odwierty. Tymczasem Rosja jest największym eksporterem gazu konwencjonalnego na rynek UE.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

KE zamówiła raport ws. gazu łupkowego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.