Korea Północna: ostrzał rakietowy „znienawidzonej skały” Kim Dzong Una

Korea Północna: ostrzał rakietowy „znienawidzonej skały” Kim Dzong Una
Fot. SMart / depositphotos.com
PAP / tk

W styczniu Korea Płn. przeprowadziła długą serię prób rakietowych. Celem większości pocisków była mała, skalista wysepka Alsom u wybrzeży tego kraju. Z powodu wielokrotnych ostrzałów komentatorzy określają ją żartobliwie jako „najbardziej znienawidzoną skałę” Kim Dzong Una.

Wyspa Alsom leży 18 kilometrów od północno-wschodniego wybrzeża Korei Północnej, w ekskluzywnej strefie ekonomicznej tego kraju. Od 2019 roku była celem co najmniej 25 prób rakietowych. Tylko w styczniu br. trafiło w nią osiem wystrzelonych przez reżim pocisków – obliczyła agencja Bloomberg.

Próby rakietowe Korei Północnej

Pjongjang przeprowadził od początku roku siedem prób rakiet balistycznych, przy czym w niektórych testach wystrzeliwał więcej niż jeden pocisk. Według komentatorów nasilone pokazy siły mają zmusić USA do wznowienia negocjacji na temat złagodzenia międzynarodowych sankcji, które pogłębiają zapaść gospodarczą reżimu północnokoreańskiego.

Wśród obserwatorów pojawiły się żartobliwe opinie, że przywódca KRLD Kim Dzong Un musi żywić jakiś uraz do wyspy Alsom, skoro tak często ją ostrzeliwuje. Analityk spraw wojskowych z londyńskiego Międzynarodowego Instytutu Badań Strategicznych (IISS) Joseph Dempsey określił ją na Twitterze jako „najbardziej znienawidzoną skałę” Korei Płn.

DEON.PL POLECA

Zdaniem Dempseya wyspa ma jednak wiele zalet jako cel testów nowej generacji systemów rakiet krótkiego zasięgu, takich jak KN-23, który zagraża całemu terytorium Korei Południowej. „Ten stosunkowo niewielki i dobrze określony cel jest dobrym sposobem, aby zademonstrować rosnącą najwyraźniej dokładność tych systemów, szczególnie na użytek propagandy” – ocenił analityk.

"Znienawidzona wyspa" Kim Dzong Una

Wyspa znajduje się wystarczająco daleko od brzegu, by zminimalizować ryzyko związane z ewentualnymi chybieniami, ale na tyle blisko, że w jej otoczeniu znajdują się prawdopodobnie tylko północnokoreańskie jednostki morskie. Mierzy 850 metrów długości i jest dość mała, by Kim mógł pokazać USA i ich sojusznikom, że potrafi trafiać w cel – pisze Bloomberg.

Władze Korei Płn. twierdzą, że z powodzeniem przetestowały między innymi system broni hipersonicznej, przed którą znacznie trudniej się bronić. Zagraniczni eksperci generalnie sceptycznie podchodzą do informacji płynących z Pjongjangu, ale południowokoreańskie wojsko oceniło, że pocisk był „ulepszony” w porównaniu z poprzednią taką próbą i leciał z prędkością Mach 10, czyli 10 razy szybciej od dźwięku.

W odpowiedzi na ostatnią serię prób rakietowych ministerstwo obrony Korei Płd. ogłosiło plany wzmocnienia wojsk obrony przeciwrakietowej. Plan zakłada rozmieszczenie dodatkowych radarów wczesnego ostrzegania i pocisków południowokoreańskiego systemu obrony rakietowej M-SAM.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Katarzyna Janowska, Grzegorz Jankowicz, Michał Sowiński

Na jaką zmianę czeka świat?

Autorzy przepytują Martína Caparrósa, Bogdana de Barbaro, Jacka Dukaja i wiele innych autorytetów. Czy będziemy nieśmiertelni? Czy na naszych oczach rodzi się nowa kasta uprzywilejowanych? A może rozwój cywilizacji przerwie...

Skomentuj artykuł

Korea Północna: ostrzał rakietowy „znienawidzonej skały” Kim Dzong Una
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.